11.12.2012 • Dne 10. prosince 2012 proběhla v místnosti 50 v budově Kounicova 44 přednáška plukovníka Dr. Josefa Ernsta, MBA na téma Aspekty historického vývoje české vojenské terminologie, kterou zorganizovalo Centrum jazykové přípravy UO. Plukovníka Ernsta slovně doprovázel nadporučík Heinz Weiländer. Oba dva působí v rakouském vojenském zařízení – Sprachinstitut des Bundesheeres, Landesverteidigungsakademie, Wien.
Ve své prezentaci autor posluchače seznámil s osobnostmi, které se podílely na utváření české vojenské terminologie v rámci rakouského vojenského školství v 18. a 19. století. Za všechny můžeme jmenovat Johanna Wenzela Pohla, Tomáše Akvina Buriana a Ferdinanda Antonína Čenského. O rozvoj české vojenské terminologie se také zasadili důstojníci českého původu, např. Josef Alexander Dunder a Karel Zástěra.
V další části přednášky se autor věnoval situaci po 1. světové válce, kdy bylo nutné vytvořit úřední mluvu a především stabilní frazeologii pro taktickou, technickou a dělostřeleckou terminologii. Tímto úkolem byla pověřena Komise pro vojenské názvosloví, která své výsledky publikovala ve formě vojenských příruček.
V poslední části příspěvku zazněly informace týkající se situaci po 2. světové válce. Autor zmínil především vliv ruštiny na českou vojenskou terminologii a problematiku standardizace české vojenské terminologie po vstupu ČR do NATO. Na závěr plukovník Josef Ernst promluvil o současném trilaterálním česko-německo-rakouském terminologickém projektu AKTE, na kterém participují i učitelé CJP UO.
Vedle vyučujících a studentů UO se přednášky zúčastnili také zástupci z Ústavu jazykové přípravy Vyškov a řada dalších hostů. Všichni účastníci ocenili nejen obsahovou stránku přednášky, ale i vysokou úroveň češtiny u přednášejících.
Autorky: Irena Ševčíková, Tereza Krupková