15.11.2012 • Ve čtvrtek 15. listopadu 2012 se v brněnských Kounicových kolejích uskutečnilo pietní shromáždění k uctění památky nacistických obětí z událostí 17. listopadu 1939, kdy v Protektorátu Čechy a Morava došlo k uzavření všech českých vysokých škol a následné perzekuci a popravám mnoha českých vysokoškolských učitelů i studentů.
Toto pietní shromáždění již tradičně organizoval Městský výbor Českého svazu bojovníků za svobodu v Brně a jeho Historicko-dokumentační komise ve spolupráci s Univerzitou obrany a Masarykovou univerzitou.
Účastníci pietního shromáždění položením květin k památníku popravených obětí v období Protektorátu uctili památku všech obětí z doby nacistické okupace Československa, kdy Kounicovy koleje v Brně sloužily jako pověstná nacistická mučírna a věznice. Poté shromáždění pokračovalo v Pamětní síni Kounicových kolejí, kde na úvod předsedkyně MěV Českého svazu bojovníků za svobodu v Brně Irena Matyášková předala zástupci Univerzity obrany podplukovníku Vladimíru Šidlovi symbolický klíč od Kounicových kolejí - jako ocenění velice dobré vzájemné spolupráce.
Se svým projevem vystoupil vzácný host – předseda ÚV Českého svazu bojovníků za svobodu plukovník ve. výsl. Ing. Jaroslav Vodička a také historik PhDr. Jiří Jaroš. Oba shodně ve svých projevech uvedli, že výročí 17. listopadu je jako reakce na tragické události v českých zemích v roce 1939 již od roku 1941 celosvětově zavedeno jako Mezinárodní den studentstva. Česká republika však již několik let připomínku těchto událostí soustavně vytěsňuje z paměti dnešních generací a nahrazuje jej naopak připomínkou událostí 17. listopadu roku 1989 jako začátku tzv. sametové revoluce. Z tohoto důvodu tak byl v naší zemi právě 17. listopad jako svátek Mezinárodního dne studentstva nahrazen státním svátkem - Bojem za svobodu a demokracii!
Závěr pietního shromáždění v brněnských Kounicových kolejích již tradičně patřil názorům a osobním vzpomínkám přítomných účastníků i pamětníků pohnutých událostí z doby nacistické okupace Československa.
Autor: Mgr. Jan Jandl, historik, předseda Historicko-dokumentační komise MěV ČSBS v Brně, foto: Zdeňka Dubová