Dne 15. června 2012 vyšla internetová verze prvního letošního čísla časopisu Obrana a strategie, periodika Univerzity obrany. Obsahem čísla je pět recenzovaných článků, dva diskuzní příspěvky a tři recenze.
Text autorského kolektivu Střediska bezpečnostní politiky CESES FVS UK Praha se zabývá procesem identifikace a prioritizace hrozeb jakožto východiska a referenčního rámce pro případnou budoucí aktualizaci Bezpečnostní strategie České republiky. Problematikou, která se stává vysoce aktuální i vzhledem k současným ekonomickým problémům resortu obrany, se zaobírá Ondřej Urbánek. Jeho příspěvek, věnovaný perspektivám outsourcingu vojenských misí České republiky, jistě vzbudí pozornost a rozproudí debatu nad alternativními možnostmi našeho vojenského působení v zahraničí.
Yehoshua Socol, Moshe Yanovskiy a Michael Bronshtein se zabývají také atraktivním a v současném mezinárodním kontextu velmi ožehavým tématem bezpečnostních výzev v dnešním multipolárním jaderném světě. Problémem radikalizace islámu v čínské provincii Sin-ťiang se ve svém příspěvku zabývá Jiří Suchánek. Analyzuje příčiny tohoto jevu, popisuje klíčové radikální skupiny a jejich vzájemné vztahy. Text také odhaluje některé překvapivé souvislosti s bezpečnostní situací v Pákistánu a Afghánistánu. Článek Cezara Vasilescu obrací pozornost ke zcela jiné dimenzi bezpečnosti a obrany, neboť se zaměřuje na problematiku hrozeb pro kritickou informační infrastrukturu ve 21. století.
Ve Volné tribuně odpovídá Vilém Kolín ve svém článku na otázku proč Česká republika potřebuje strategii obranné průmyslové základny a současně formuluje principy a doporučení, na jejichž základě by taková národní strategie mohla být založena. Ve druhém příspěvku Jana Kostrounová analyzuje ideologické pnutí v řadách důstojníků syrské armády a uvažuje nad jeho možnými důsledky pro další vývoj režimu i aktuální bezpečnostní situaci v Sýrii.
Kompletní obsah čísla najdete na adrese: www.defenceandstrategy.eu.
Autor: Antonín Novotný