Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Druhý vojenský pochod v Jedovnicích se vydařil

DOCENDO DISCIMUS

 

Druhý vojenský pochod v Jedovnicích se vydařil

Oslavy Dne vítězství mohou mít různé podoby. V Jedovnicích a okolí Moravského krasu si v sobotu 12. května 2012 výročí konce druhé světové války připomněly stovky účastníků vojenského pochodu. Druhý vojenský pochod, který uspořádalo Sdružení absolventů vojenských škol, odstartoval první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajor Ing. Miroslav Žižka.

„Ani okamžik jsem neváhal s přijetím záštity nad touto akcí. Je chvályhodné, že Sdružení absolventů vojenských škol ve spolupráci s Univerzitou obrany, 53. brigádou průzkumu a elektronického boje, 102. průzkumným praporem a Československou obcí legionářskou přichází s touto aktivitou a že jste se zde sešli v tak hojném počtu. Uděláte také něco potřebného pro svoji kondici,“ řekl na zahájení generálmajor Miroslav Žižka, který poté společně s vojáky absolvoval první úsek pochodu.

Pochod se uskutečnil v délce 32 nebo 40 kilometrů, a to v kategoriích For Fun (běžný účastník pro zábavu) a Sportsman (běžec, který se chtěl umístit na výsledkové listině). Pochodu se zúčastnili především příslušníci české armády a aktivních záloh, které v dopolední části potrápil silný déšť. Přijeli rovněž vojáci z Polska a Rakouska. Mezi účastníky byli také příslušníci dalších ozbrojených složek, například Policie ČR nebo Vězeňské služby. Nechyběli ani civilní občané.

„Do druhého ročníku vojenského pochodu se zaregistrovalo celkem 792 zájemců a na startu se nakonec sešlo 586 účastníků. Některé odradila předpověď špatného počasí,“ uvedl ředitel akce nadporučík Ing. David Kachlík. Z Univerzity obrany se pochodu zúčastnilo kolem šedesáti studentů včetně posluchačů z Fakulty vojenského zdravotnictví v Hradci Králové. Studenti UO působili také v pořadatelské službě pochodu a na kontrolních bodech.  

Druhý vojenský pochod byl pořádán u příležitosti 67. výročí ukončení druhé světové války v Evropě a akce vhodným způsobem doplnila všechny pietní vzpomínky u památníků. Pro účastníky byla připravena pamětní medaile se stužkou. Toto ocenění obdržel každý, kdo dorazil až do cíle.

Poznámka autora: Ujít dvaatřicetikilometrovou trasu v členitém terénu za sedm hodin nebylo pro mě nijak jednoduché. I když otlaky na chodidlech nebo protesty lýtkových svalů se ke konci nechávaly slyšet co nejzřetelněji, přece jenom zvítězila touha a radost z osobního „dobytí Bastily“. Prostě jsem si chtěl dokázat, že nejsem jen „kancelářská myš“.

 

Autor: Pavel Pazdera, foto: Daniel Píša - www.milpictures.cz​​​

Archív zpráv

2012

Leden

Únor

Březen

Duben

Květen

Červen

Červenec

Srpen

Září

Říjen

Listopad

Prosinec

 

2011

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2010

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2009

Zprávy 2009​​

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme