Studentská tvůrčí činnost je na Univerzitě obrany významnou součástí vzdělávacího procesu. Je jednou z hlavních forem systematické práce s nadanými a talentovanými studenty a motivačním nástrojem k rozvoji samostatné tvůrčí práce všech studentů. Studenti měli možnost předvést své schopnosti také na Vědecké konferenci studentů Fakulty ekonomiky a managementu, která se konala ve čtvrtek 10. května 2012. Studentské práce byly prezentovány ve čtyřech sekcích − Vojenský management, Logistika a ekonomika obrany státu, Bezpečnostní management a Podpora studijní a pedagogické činnosti.
Členové komisí se ve svém hodnocení zaměřili na hodnocení kvality, odbornou úroveň a výsledky jednotlivých prací. Jako další kritérium byl hodnocen přínos pro rozvoj studijního oboru, aktuálnost pro vojenskou a celospolečenskou praxi, úroveň prezentace a prezentovaných znalostí z řešené problematiky. Přihlíželo se rovněž k přesvědčivosti jednotlivých vystupujících, schopnosti argumentovat a obhájit své názory, postupy a předložené výsledky práce.
První tři nejlepší studenti ze všech čtyř soutěžních sekcí obdrželi z rukou proděkana pro vědeckou a výzkumnou činnost podplukovníka Ing. Pavla Foltina, Ph.D., diplomy. V jednotlivých sekcích se nejlépe umístili:
- v rámci odborné sekce Vojenský management: desátník Martin Čutta s prací Hezbullah: Impact of Ideology on Group Structure, Strategy, Targets and Tactics;
- v rámci odborné sekce Logistika a ekonomika obrany státu: desátnice Michaela Vrbenská s prací Sledování pohybových aktivit u vojenského profesionála;
- v rámci odborné sekce Bezpečnostní management: Bc. Markéta Doležalová s prací Zdravotní rizika environmentální zátěže polycyklickými aromatickými uhlovodíky;
- v rámci odborné sekce Podpora studijní a pedagogické činnosti se komise shodla na obsazení dvou studentů na prvním místě, a to Silvie Pučálková s projektem Spokojenost zaměstnanců v malém podniku a Bc. Tomáš Kacetl s projektem Návrh studovny.
Poznatky z jednotlivých sekcí i v letošním roce potvrdily u většiny soutěžících velmi dobrou úroveň předložených prací a rovněž schopnost talentovaných studentů efektivně přispívat k celkovému rozvoji oblasti vědy a výzkumu na fakultě. Účast v soutěži rovněž umožnila studentům získat další zkušenosti, které mohou využít při obhajobách svých bakalářských a magisterských prací. Získané poznatky mohou být inspirativní a motivující pro jejich další samostatnou tvůrčí práci.
Autor: Zdeňka Dubová