Od úterý 15. května 2012 je na Univerzitě obrany k vidění výstava s výmluvným názvem Dum Spiro Spero (Dokud dýchám, doufám), která dokumentuje historii a současnost 601. skupiny speciálních sil generála Moravce z Prostějova včetně jejího nasazení v zahraničních misích. Výstava v Brně se koná pod záštitou ředitele Vojenského zpravodajství generálporučíka Ing. Ondreje Páleníka, MBA a vernisáže se zúčastnil také velitel 601. skupiny plukovník Ing. Karel Řehka.
Výstavu tvoří 111 fotografií, jež podávají ucelený přehled o historii i současnosti 601. skupiny speciálních sil generála Moravce. Ukazují vybavení a výcvik jednotky, ale především její nasazení v zahraničních misích, a to zejména v Afghánistánu. Výstavu připravil podplukovník PhDr. Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu v Praze v květnu loňského roku ve spolupráci s Památníkem Lidice. Fotografie jsou z archivu autora a 601. skss. Podplukovník Stehlík s prostějovskými vojáky spolupracoval už na stejnojmenné knize mapující historii a současnost tohoto elitního útvaru.
Mottem této výstavy jsou slova příslušníků 601. skupiny: „Chceme zabránit tomu, aby se hrůzy, které se dosud odehrávají za hranicemi naší republiky, dostaly až sem k nám. A raději budeme se zlem bojovat tam, nežli u nás doma.“
V textu výstavy se například uvádí: „Když se po teroristických útocích z 11. září celosvětově objevilo volání po speciálních jednotkách schopných efektivně bojovat s nevypočitatelným nepřítelem, mnoho občanů České republiky teprve tehdy zjistilo, že i česká armáda disponuje dosud přísně utajovaným útvarem tohoto typu.“ Časopis Reflex před časem v článku věnovaném 601. skupině speciálních sil napsal, že prostějovští píší ty nejlepší, přitom ale málo popsané kapitoly našich moderních vojenských dějin.
Právě proto může být výstava na Univerzitě obrany mimořádně zajímavá a přínosná. Pro veřejnost je ve vestibulu Fakulty ekonomiky a managementu UO, Kounicova 44 otevřena v pracovní dny od 8 do 18 hodin, a to do 29. června 2012.
Ke stažení: Plakát výstavy
Autor: Pavel Pazdera, foto: archív 601. SKSS