Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
V Brně byl odhalen památník československým letcům

DOCENDO DISCIMUS

 

V Brně byl odhalen památník československým letcům

U příležitosti oslav Dne vítězství byl 8. května 2012 na brněnském letišti slavnostně odhalen Památník československým letcům 1939–45, který připomíná zásluhy českých a slovenských letců za druhé světové války. Plastiku sochaře Nikose Armutidise, jež vznikla díky iniciativě občanského sdružení Společný cíl, odhalil válečný veterán plukovník ve výslužbě Emil Boček, bývalý příslušník 312. čs. stíhací perutě RAF.

Památník tvoří dvoumetrová bronzová plastika znázorňující v prostoru abstraktní křídla letadel a žulový sokl s deskou a nápisem Československým letcům 1939–45. „Ztvárnění křídel symbolicky vyjadřuje padlé letce i ty, kteří se konce války dočkali,“ řekl předseda občanského sdružení Společný cíl profesor Miloš Janeček, senátor Parlamentu ČR. Památník je situován uprostřed zelené plochy před odbavovací halou mezinárodního letiště v Brně-Tuřanech.

Slavnostního odhalení památníku se zúčastnila řada osobností včetně zahraničních diplomatů a pamětníků. „Je to jen nepatrná splátka za to, co tito stateční lidé naší zemi dali,“ uvedl ve svém vystoupení primátor statutárního města Brna Roman Onderka. Za Armádu ČR se akce účastnili rektor-velitel Univerzity obrany brigádní generál v záloze Rudolf Urban, ředitel Vojenské nemocnice Brno plukovník Antonín Vodák a zástupce ředitele Krajského vojenského velitelství Brno podplukovník František Heideker.

Inspirací pro vznik památníku bylo podle senátora Miloše Janečka přání jeho celoživotního přítele Tomáše Vítka, jehož otec byl lékařem u 310. čs. stíhací perutě RAF ve Velké Británii. „Společně jsme si uvědomili, že v Brně a jeho okolí klasický památník československým letcům není,“ vysvětlil Janeček. Tomáš Vítek také na památník věnoval půl milionu korun, třetinu všech nákladů. Jeho realizace se už ale nedožil, zemřel před třemi roky. „A citelně ubývá i samotných účastníků války,“ posteskl si brněnský rodák stíhací pilot plukovník Emil Boček a dodal: „Tady v Brně jsme už jen dva.“

Náklady na zbudování památníku činily 1,5 milionu korun. Dvěma sty tisíci přispělo město Brno, stejnou částku poskytl také Jihomoravský kraj. Mezi sponzory je Letiště Brno a další společnosti, firmy i fyzické osoby.

Podle předsedy Svazu letců ČR a vojenského historika plukovníka ve výslužbě Oldřicha Rampuly je dobře, že nový památník je právě v Brně. „Jihomoravský kraj byl už za první republiky líhní příchodu mladých lidí do československého vojenského letectva. Vzpomeňme třeba Františka Peřinu, Otmara Kučeru, Josefa Františka,“ připomněl Rampula. Dnes se mladá generace vojenských pilotů vzdělává na brněnské Univerzitě obrany.

Brněnský památník patří všem československým válečným letcům. Těm, co přežili, i jejich kolegům, kterým štěstí nepřálo. Těch bylo přes pět set.

 

Autor: Pavel Pazdera​

Archív zpráv

2012

Leden

Únor

Březen

Duben

Květen

Červen

Červenec

Srpen

Září

Říjen

Listopad

Prosinec

 

2011

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2010

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2009

Zprávy 2009​​

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme