Dne 21. září 2011 se uskutečnila na Univerzitě obrany prezentace zkušeností z výstavby základny v rámci mise ISAF pro příslušníky Kurzu řízení ženijního zabezpečení. Prezentace proběhla formou webové konference přímo z Afghánistánu a technicky byla zajišťována prostřednictvím serverů Laboratoře Reach Back.
Laboratoř Reach Back je jednou z unikátních laboratoří provozovaných na Univerzitě obrany, konkrétně na Katedře ženijních technologií a jejím smyslem je poskytovat technické a technologické zázemí pro fungování Informačního portálu ženijního vojska a konceptu Reach Back stavebně technické podpory nasazených jednotek ženijního vojska.
Jednou z významných funkcí Informačního portálu ženijního vojska a i konceptu Reach Back je vzdělávání studentů a získávání zpětné vazby a nejnovějších zkušeností včetně zkušeností z nasazení ženistů v rámci misí. Přednáška poručíka Ing. Roberta Niesyta ze 151. žpr., který je momentálně na pozici stavebního dozoru na campu Hombre v Jalalabadu, je svým způsobem pro laboratoř přelomová. Hodina a půl živého přenosu přímo z Jalalabádu nejenže dokázala posluchačům Kurzu řízení ženijního zabezpečení a dalším příslušníkům Katedry řízení zabezpečení boje a Katedry ženijních technologií zprostředkovat nejnovější poznatky a zkušenosti jejich kolegů přímo z místa nasazení, ale také prokázala smysluplnost a použitelnost konceptu Reach Back. Prokázala také dostatečnou technologickou vyspělost, a přitom jednoduchost u technologií použitých pro zajištění webové konference. Od této chvíle je možné považovat schopnost laboratoře v oblasti poskytování on-line stavebně technické podpory za ověřenou i ve velmi svízelných podmínkách.
Přednáška byla vedená v anglickém jazyce, protože se jí jako hosté zúčastnili plukovník prof. Jószef Padányi, pověřený rektor Miklós Zrínyi National Defence University v Budapešti a profesor Sándor Szabó z ženijní katedry téže univerzity. Oba pánové vyjádřili uspokojení jak nad kvalitou přenosu, tak i nad aktuálností přednesených informací.
Laboratoř Reach Back se od svého oficiálního založení v roce 2008 již vícekrát osvědčila v praxi, když např. na jejich pracovištích a serverech probíhaly projekční práce v rámci odstraňování následků povodní v roce 2009 a 2010, kdy ženijní vojsko ve spolupráci s experty Katedry ženijních technologií stavělo provizorní mosty v postižených oblastech.
Autor: Pavel Maňas