Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Předání odznaků absolventům oboru Letový provoz

DOCENDO DISCIMUS

 

Předání odznaků absolventům oboru Letový provoz

Stalo se již tradicí, že absolventům bakalářského a magisterského studia oboru Letový provoz Fakulty vojenských technologií UO jsou pilotní odznaky a odznaky řídících letového provozu předávány v prostorách Technického muzea v Brně. Nejinak tomu bylo i letos a to v den, kdy se konalo slavnostní vyřazení absolventů vojenského prezenčního studia Univerzity obrany.

Navazující magisterské studium ve studijním modulu Pilot letos úspěšně dokončilo sedm absolventů a bakalářské studium ve studijním modulu Řízení letového provozu pět absolventů. Ti první budou za pár let možná taky řídit Gripeny a střežit vzdušný prostor nad Českou republikou. Ti druzí je zase budou na dálku jistit, aby se vždy bezpečně vrátili na zem.

Dvaadvacetiletý četař Petr Homola nastoupí za pár dní na letišti v Náměšti nad Oslavou jako řídící letového provozu. „Chtěl jsem létat, ale nevyšlo to. Budu však u toho, je to krásná práce. Piloti a všichni okolo létání jsou jako jedna velká rodina,“ říká. Aby mohl hlídat kolegy v oblacích, musí se ještě minimálně rok připravovat v dalších kurzech. Pak získá základní profesní licenci.

Jeho dva spolužáci – piloti rotmistři Adam Cupal a Ondřej Paclík nastoupí na stejnou základnu v Náměšti nad Oslavou. „V pondělí se máme hlásit,“ říká rotmistr Paclík. Oba mají za sebou pět let školy, teď budou pokračovat v létání na L-39 Albatros. Až nalétají zhruba 500 hodin, mohou se posunout na vyšší stroje. „Rád bych létal na L-159 a pak snad na Gripenech,“ doufá rotmistr Cupal.

Studium prý uteklo rychle, nejtěžší bylo se na letecký obor, považovaný za prestižní, vůbec dostat. „Opravdu nejtěžší je asi vstup, od přijímaček až po zdravotní kritéria. Pak už létání člověk jen víc a víc propadá,“ vzpomíná rotmistr Cupal. Navždy si prý bude pamatovat, když v rámci výcviku poprvé zkoušeli s letounem ve vzduchu akrobatické prvky.

Odznaky absolventům předal zástupce velitele společných sil – velitel Vzdušných sil AČR brigádní generál Jiří Verner. Pozvání přijali první československý kosmonaut a europoslanec Vladimír Remek, velitel francouzské letecké akademie v Salon de Provence brigádní generál Gilles Modéré a přidělenci obrany Francie podplukovník Bruno Bucherie a Vietnamu plukovník Vo Van Thanh.

Společně s nimi gratulovali absolventům ředitel odboru vojenského letectví MO plukovník gšt. Petr Brouček, velitel 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely plukovník gšt. Jiří Vávra, náčelník štábu 21. základny taktického letectva Čáslav plukovník gšt. Ivan Čech, vedoucí Katedry letectva FVT plukovník gšt. Miloslav Bauer, předseda Svazu letců ČR plukovník ve výslužbě Oldřich Rampula, a veterán druhé světové války plukovník ve výslužbě Emil Boček. Předávání odznaků byli přítomni také rodiče a nejbližší příbuzní absolventů.

Další neméně slavnostní událostí bylo předání zvláštního ocenění dvěma výtečným absolventům – rotmistrovi Martinu Zemanovi a četařovi Petru Homolovi a to z rukou velitele Vzdušných sil AČR brigádního generála Jiřího Vernera. Ten také pronesl závěrečný projev, ve kterém všem absolventům popřál jejich budoucí kariéře mnoho zdaru a úspěchů.


 Předání odznaků absolventům oboru Letový provoz 29. 7. 2011


Autor: Pavel Pazdera​​​​

Archív zpráv

2012

Leden

Únor

Březen

Duben

Květen

Červen

Červenec

Srpen

Září

Říjen

Listopad

Prosinec

 

2011

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2010

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2009

Zprávy 2009​​

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme