Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Srbský generál ocenil také spolupráci s Univerzitou obrany

DOCENDO DISCIMUS

 

Srbský generál ocenil také spolupráci s Univerzitou obrany

Ve dnech 11. až 13. července 2011 pobýval na třídenní pracovní návštěvě České republiky náčelník Generálního štábu Ozbrojených sil Srbska generál Miloj Miletič s doprovodem. Oficiálního přivítání s vojenskými poctami se dostalo srbskému náčelníkovi generálního štábu v úterý 12. července ráno na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově. S náčelníkem Generálního štábu AČR armádním generálem Vlastimilem Pickem pozdravili generála Miletiče první zástupce náčelníka GŠ AČR brigádní generál Miroslav Žižka a další představitelé českého generálního štábu.

Generál Vlastimil Picek se s generálem Milojem Miletičem setkal již v prosinci minulého roku v Bělehradě. Tehdy hovořili o budoucí spolupráci mezi oběma armádami, a to zejména v oblasti vzdělávání a přípravy specialistů chemického vojska. Právě tyto oblasti byly klíčovými i při úterním jednání. Generál Picek zdůraznil, že Srbská republika patří v regionu západního Balkánu mezi priority naší zahraniční politiky a že Česká republika prakticky podporuje stabilizaci a integraci Srbska do evropských struktur a snaží se předávat Bělehradu své zkušenosti z transformace ozbrojených sil.

„Určitým dlouhodobým výrazem pomoci v tomto procesu je naše kontaktní ambasáda, kterou máme v hlavním městě Srbska od roku 2009,“ připomněl roli kontaktního místa usnadňující integraci do struktur NATO a Evropské unie generál Vlastimil Picek. Zmínil také konkrétní smlouvu o spolupráci, která byla v loňském roce podepsána na úrovni ministrů obrany obou zemí a skutečnost, že na jejím naplňování se významnou měrou podílí v praktické oblasti výcviku a vzdělávání Univerzita obrany v Brně.

„Hovořili jsme také o možnosti zapojení Srbska do činnosti Mnohonárodního centra pro koordinaci logistiky, které u nás vzniklo v roce 2009, a samozřejmě se dotkli i otázek možnosti spolupráce v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení a také jsme diskutovali některé závěry uvedené v Bílé knize o obraně,“ uvedl generál Picek.

„Pro nás je spolupráce s Českou republikou velice významná,“ podtrhl srbský generál Miloj Miletič a pokračoval: „Především bych chtěl českým kolegům poděkovat za jejich úsilí a podporu v integračním procesu a přístupových jednáních. S tím samozřejmě souvisí i podpora transformačního procesu našich ozbrojených sil.“ Host také ocenil významnou roli České republiky jako kontaktního bodu pro spolupráci se Severoatlantickou aliancí. Češi podle jeho slov pomohli Srbům otevřít dveře do mnoha významných evropských institucí.

„Samozřejmě, že si přejeme, aby naše současná dvoustranná spolupráce probíhala i nadále. Tedy spolupráce ve výcviku a vzdělávání, v oblasti vojenského zdravotnictví a logistiky a v ochraně proti zbraním hromadného ničení,“ uvedl generál Miletič. Prozradil, že srbské ozbrojené síly disponují regionálním výcvikovým centrem proti zbraním hromadného ničení, které by díky českým zkušenostem mohlo dosáhnout splnění severoatlantických standardů.

Po jednání na českém generálním štábu přijal srbského hosta ministr obrany Alexandr Vondra. S generálem Miletičem hovořili o situaci na Balkáně a ocenili dosavadní spolupráci. V programu pracovní cesty generála Milotiče byla také návštěva 24. základny dopravního letectva v pražských Kbelích a 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci.


Autor: Miroslav Šindelář,  foto: Jan Šulc, army.cz

Archív zpráv

2012

Leden

Únor

Březen

Duben

Květen

Červen

Červenec

Srpen

Září

Říjen

Listopad

Prosinec

 

2011

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2010

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2009

Zprávy 2009​​

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme