Ve dnech 17. a 18. května 2011 proběhla v historii Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany již osmá Vědecká konference studentů FVT. Studenti, převážně zapojení během akademického roku jako pomocné vědecké a pedagogické síly, při ní prezentovali výsledky prací, ke kterým dospěli pod vedením svých konzultantů. Práce v převážné většině korespondují s výzkumným zaměřením jednotlivých kateder a mají vazbu na konkrétní dílčí úkoly projektů výzkumu a vývoje.
Konference probíhala formou soutěže. Celkem bylo prezentováno 32 prací. Jak obsah, tak i formální stránky prací a také samotné vystoupení studentů hodnotili členové odborných komisí v jednotlivých sekcích podle stejných kritérií. Studenti zapojení v STČ, tedy pomocné vědecké a pomocné pedagogické síly, zahájili svoji práci již v zimním semestru. Na výběr měli z celé řady vypsaných témat prakticky ze všech oborů, které jsou na FVT zastoupeny. Témata navrhli vědeckopedagogičtí pracovníci kateder v potřebném předstihu, aby měli studenti začátkem akademického roku na rozhodnutí dostatek času. Pro studenty posledních ročníků studia byla konference navíc skvělou příležitostí k tomu, aby si ověřili své schopnosti přednést obhajobu připravené práce a odpovídat na otázky členů komise.
V jednotlivých sekcích byli oceněni tito autoři a jejich práce:
Sekce 1: Pozemní vojenská technika, zbraně a munice.
1. místo: rtm. Bc. Ondřej Razým (Možnosti zjišťování technického stavu tlakových nádob ve vojskové praxi).
2. místo: rtn. Bc. Jan Ulman, rtm. Bc. David Dobrocký, rtm. Bc. Ondřej Šmida (Hodnocení motorové nafty přístrojem IROX Diesel 2000).
3. místo: des. Michal Ehrenberger, des. Marek Dudáš, des. Mattia Bernardini: (Analýza funkce krátkých zbraní s pohyblivým uchycením).
Sekce 2: Letecká technika, technika PVO a její použití.
1. místo: des. Jan Kusý (Taktické možnosti letounu A-10A).
2. místo: svob. Pavol Herna (Nástupce stávajícího stíhacího letounu ve službách Armády České republiky).
3. místo: rtn. Bc. Tomáš Vachutka (Externí ovládací a zobrazovací panel RL pro měření rychlosti).
Sekce 3: Informační technologie, komunikační a elektrotechnické systémy.
1. místo: rtn. Bc. Pavel Králík: (Optické programování jednočipového mikropočítače ARM a práce s daty přenášenými z paměti EEPROM po optickém kanále do PC).
2. místo: rtn. Bc. Ondřej Litvaj (Knihovna fyzikálního modelu kolového prostředku).
3. místo: čet. Václav Bobek (Zabezpečení síťové komunikace pomocí svobodných kryptografických knihoven).
Sekce 4: Speciální konstrukce a materiály, GIS
1. místo: rtm.Bc Lukáš Holopírek: (Návrh metodiky zkoušení parametrů záchranné přenosné dekompresní komory).
2. místo: rtm. Martin Górak (Konstrukční návrh funkčního vzorku záchranné přenosné dekompresní komory).
3. místo: Andrea Petričáková (Využití metody „Boyden snow predictor“ pro předpověď fázového stavu srážek).
Poděkování za zdárný průběh konference patří pracovníkům kateder, pověřeným řízením STČ, organizačnímu výboru konference a všem členům hodnotících komisí. V první řadě je však třeba ocenit všechny vedoucí a konzultanty zúčastněných prací, kteří studentům věnovali hodně času, znalostí a zkušeností, i když třeba konečný výsledek nakonec nebyl dle představ samotných aktérů.
Studentům, kteří se umístili v jednotlivých sekcích na prvních třech místech, předal na závěr konference proděkan pro vědeckou činnost fakulty prof. RNDr. Jan Kohout, CSc., diplomy a podle stipendijního řádu bude rovněž podán návrh rektoru Univerzity obrany na udělení jednorázového tvůrčího stipendia.
Autor: Otakar Petříček, foto: Zdeňka Dubová, Jana Jilková, Otakar Petříček