Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Absolventi 16. ročníku Pražského studentského summitu na UO

DOCENDO DISCIMUS

 

Absolventi 16. ročníku Pražského studentského summitu na UO

Ve dnech 24. a 25. března letošního roku proběhl na Univerzitě obrany seminář pro studenty 16. ročníku Pražského studentského summitu, kteří se zúčastnili práce v modulu NATO. Jde o prestižní vzdělávací projekt pro studenty středních a vysokých škol, který svým účastníkům nabízí možnost okusit vrcholná diplomatická jednání na aktuální témata současného světového dění.  

Dvoudenní program pro skupinu čtrnácti studentů zajistila Univerzita obrany ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky, která zprostředkovává dialog mezi zástupci široké veřejnosti, akademické sféry, občanského sektoru, politiky a byznysu. Podle slov jednoho z organizátorů této organizace Ladislava Tůmy, který si náplň dvoudenního semináře pochvaloval, bylo cílem návštěvy Univerzity obrany rozšířit přehled studentů o bezpečnostních otázkách České republiky a Severoatlantické aliance. 

První den semináře, čtvrtek 24. března 2011, patřil právě této problematice. Přednáška na téma Bezpečnostní a vojenská strategie České republiky, kterou přednesl PhDr. Libor Frank, Ph.D., z Katedry celoživotního vzdělávání Fakulty ekonomiky a managementu, byla účastníky semináře hodnocena velmi pozitivně. Následovala přednáška historika a politologa docenta PhDr. Františka Hanzlíka, CSc., z Katedry řízení lidských zdrojů Fakulty ekonomiky a managementu. Zabýval se v ní vývojem názorů T. G. Masaryka na řešení otázky státnosti Čechů a Slováků před vznikem 1. světové války a v jejím průběhu, jeho úsilím o realizaci představ o vytvoření samostatného státu a významem legií pro vnik samostatného Československa.

Absolventi Pražského studentského summitu se také seznámili s činností a hlavními úkoly Univerzity obrany, které jim přiblížil vedoucí oddělení vnějších vztahů podplukovník dr. Vladimír Šidla, CSc. 

Cílem čtvrtečního odpoledního programu bylo seznámit účastníky s účastí Armády ČR v zahraničních vojenských misích. Podplukovník Ing. Jaroslav Kozůbek, Ph.D., z Katedry vojenského managementu a taktiky Fakulty ekonomiky a managementu informoval studenty o zapojení Armády ČR do vojenských misí od roku 1990 do současnosti. Poté proběhla beseda s účastníky 4. kontingentu AČR PRT v Lógaru kapitánem Ing. Pavlem Kočvarou a kapitánem Mgr. Martinem Vařekou z Velitelství výcviku - Vojenská akademie Vyškov. Oba v živé besedě se studenty diskutovali o úloze české armády v této misi v Afghánistánu.

Pátek 25. března 2011 patřil návštěvě 22. základny letectva v Náměšti nad Oslavou. Studenti si zde se zájmem prohlédli speciální výstroj pilotů, stálou expozici osobních předmětů generála Aloise Šišky, leteckou techniku a zázemí technického personálu v hangáru, kde sídlí letka oprav letecké techniky, a dravce na stanici biologické ochrany. „Líbilo se mi, že jsme si vše mohli osahat – vyzkoušet si oblek pilotů či vlézt do kokpitu letadla. Prostřednictvím semináře a návštěvy základny jsme se k problematice armády dostali určitě blíže, než pouhým přečtením článků z novin,“ míní jedna z účastnic studentka Laura Havlová.

 

 Fotogalerie: Absolventi 16. ročníku Pražského studentského summitu na UO

 

Autor: Zdeňka Dubová

Archív zpráv

2012

Leden

Únor

Březen

Duben

Květen

Červen

Červenec

Srpen

Září

Říjen

Listopad

Prosinec

 

2011

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2010

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2009

Zprávy 2009​

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme