První soutěžní den na armádním mistrovství Winter Survival 2011 v Jeseníkách byl v pondělí 31. ledna 2011 ve znamení sjezdového lyžování a přesunů v horách. Dobře vybaveni psychicky a stejně dobře připraveni fyzicky nastoupili vojáci na start obtížného závodu. Jejich cesta do finále však vede přes tři etapy soutěže.
Nabitý program závodu začal paralelním slalomem na sjezdovkách v lokalitě Petrových kamenů u Ovčárny pod Pradědem. Slalom, který odstartovali první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR brigádní generál Miroslav Žižka a ředitel sekce rozvoje druhů sil – operační sekce MO brigádní generál Bohuslav Dvořák, probíhal v podobě dvoukolové vyřazovací soutěže. Do vyřazovacích bojů se na tři různé tratě vydávaly vždy dvojice závodníků. Druhé kolo pak představovalo tzv. kolo vítězů a kolo poražených.
Suverénně nejlepšími ve sjezdové disciplíně byli a po zásluze vítězi se stali vojáci ze Základny munice Týniště nad Orlicí. Druhé místo vybojovali příslušníci 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce a třetí příčku obsadili vojáci ze Samostatné záchranné roty Olomouc. „Zařazením paralelního slalomu jsme chtěli závod zatraktivnit,“ uvedl vedoucí soutěže Jan Migdau z Centra tělesné výchovy a sportu Univerzity obrany.
Odpoledne se již vojáci s veškerou výbavou pro přežití přesunuli z Ovčárny pod Pradědem do prostoru prvního nouzového přespání v lese pod vrchem Orlík. Nepovinnou výbavu se závodníci snažili odlehčit a minimalizovat, aby batoh nevážil víc jak dvacet kilogramů a bylo možné s ním jet na lyžích. Týmy musely nejprve urazit asi pět kilometrů horským terénem ze startu u komunikace č. 445, která vede z Vrbna pod Pradědem do Heřmanovic.
V prostoru přežití absolvovala družstva noční závod ve sběru indicií. Tento úkol plnilo vždy pět hlídek naráz. Přitom každá hlídka musela během 15 minut sebrat 9 indicií umístěných na stromech v prostoru o velikosti 150x150 metrů. Nejlépe si s touto disciplínou poradili studenti z Vojenské akademie pozemních sil Vroclav I, kteří jako jediní sebrali všech devět indicií.
Poté družstva čekalo první nouzové přespání ve volné přírodě. „Zatím je to v pohodě. Snad nebudeme v noci příliš mrznout,“ shodli se unisono členové hlídky Vojenské policie.
Po vyhodnocení dosažených výsledků z obou disciplín si v první etapě závodu Winter Survival 2011 nejlépe vedli vojáci ze Základny munice Týniště nad Orlicí, následováni studenty Vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu UK Praha I a příslušníky 73. tankového praporu v Přáslavicích.
V úterý a ve středu jsou na programu extrémního závodu aktivity podobné bojovým činnostem jednotlivce a malých skupin v zasněženém horském terénu. Dvoudenní vytrvalostní etapa představuje nejtěžší část soutěže a vždy vyřadí několik družstev.
Video z prvního soutěžního dne Winter Survival
Autor: Pavel Pazdera, mluvčí WS 2011, foto: Jiří Pařízek a autor