Slavnostním předáním certifikátů o absolvování skončil dne 18. 2. 2011 pátý běh Kurzu palubních střelců, který pořádá Katedra letectva Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany. Certifikát s celkovým hodnocením „prospěl“ předal absolventům kurzu vedoucí této katedry plukovník gšt. Ing. Miloslav Bauer.
Ve stejný den na letecké základně Přerov poděkoval ministr obrany Alexandr Vondra 99 příslušníkům 4. vrtulníkové jednotky Úkolového uskupení AČR v operaci ISAF, kteří se vrátili z Afghánistánu po skončení své mise. A co kromě stejného data spojuje tyto dvě, na první pohled zdánlivě nesouvislé akce?
Každému slavnostnímu nástupu, každému ocenění, předchází tvrdá a mnohdy i nebezpečná práce. Ale ještě před ní je nutné získat dostatečné teoretické vzdělání a absolvovat praktický výcvik. Kromě pilotů a řídících letového provozu, které připravuje Katedra letectva v akreditovaných bakalářských a magisterských programech, se v poslední době významnou měrou podílí i na přípravě staronové profese „palubních střelců“. A právě oni doplňují zásadním způsobem piloty vrtulníků při plnění klíčového úkolu v misích, kterým je vlastní let vrtulníku.
A tak zatímco frekventanti dřívějších kurzů stojí na slavnostním nástupu na ploše přerovského letiště, nebo někde v Afghánistánu pečlivě pozorují ubíhající krajinu pod vrtulníkem, budoucí palubní střelci právě zahájili kariéru v této profesi ukončením teoretické části kurzu. Nezbývá než popřát, aby se po úspěšném splnění mise, stejně jako jejich předchůdci, ocitli v roli dekorovaných příslušníků AČR.
Na závěr pak ještě přidám poděkování pedagogům odborných kateder Fakulty vojenských technologií a odborníkům z Ústavu leteckého zdravotnictví v Praze, kteří se na výuce v tomto ale i předchozích kurzech podíleli.
Autor: Petr Woletz, foto: Zdeňka Dubová