Po roční přestávce byl na Univerzitě obrany dne 1. září 2010 zahájen další běh Kurzu vyšších důstojníků, který ve spolupráci s ostatními pracovišti školy, útvary a zařízeními resortu obrany pořádá Katedra celoživotního vzdělávání Fakulty ekonomiky a managementu Univerzity obrany.
Kurz vyšších důstojníků je kariérovým kurzem, který je určen pro všechny odbornosti. Jeho cílem je příprava vybraných důstojníků na výkon středních velitelských, středních řídících a vyšších štábních funkcí (prapor, brigáda, GŠ, MO) s plánovanou hodností major a podplukovník.
Do kurzu pořádaného v akademickém roce 2010/2011 nastoupilo 28 frekventantů. Ti v průběhu následujících měsíců absolvují intenzivní studium zaměřené na získání nebo rozšíření vědomostí a dovedností v oblastech bezpečnostní politiky, vojenské strategie, operačního umění, taktiky, velení a řízení, podpory a zabezpečení činnosti vojsk, použití druhů vojsk v operacích a využívání moderních metod řízení.
Kurz zahájil na slavnostním shromáždění frekventantů a příslušníků kateder podílejících se na výuce vedoucí Katedry celoživotního vzdělávání Fakulty ekonomiky a managementu Univerzity obrany. Ing. Pavel Zůna, MSS, který účastníky kurzu přivítal jménem vedení univerzity i fakulty. Ve svém vystoupení informoval o aktuálně probíhajících změnách v systému celoživotního vzdělávání a roli katedry při jeho zajišťování v rámci resortu obrany. Po představení pracovníků katedry odpovědných za organizaci kurzu se ujal slova vedoucí vědecký pracovník katedry pplk. gšt. ing. Ivo Pikner, Ph.D., který frekventanty stručně seznámil s cíly a plány studia a organizačními záležitostmi.
Nově otevřený kurz je oproti minulým běhům výrazně inovován. Došlo k úpravě jeho délky na sedm měsíců, k restrukturalizaci obsahu, předmětové skladby i organizace výuky. Ve srovnání s minulostí je kladen větší důraz na praktickou využitelnost předávaných poznatků s ohledem na zastávané a předpokládané funkce absolventů, výrazně se zvyšují nároky na studijní výkon frekventantů, rozsah a kvalitu jejich individuální i skupinové přípravy. V průběhu studia absolvují účastníci kurzu předměty Použití vojsk v operacích, Velení a řízení, Výstavba a rozvoj ozbrojených sil, Bezpečnostní a obranná politika. Součástí kurzu je rovněž předmět Praxe, v jehož rámci frekventanti navštíví a budou moci se seznámit s činností a úkoly vybraných útvarů a zařízení Armády České republiky a resortu Ministerstva obrany. Integrální součástí výuky je také průřezové cvičení probíhající v průběhu celého kurzu, které bude zakončeno v březnu příštího roku cvičením CAX na Centru simulačních a trenažérových technologií.
Autor: PhDr. Libor Frank, Ph.D., foto: Mgr. Zdeňka Dubová