Na Katedře komunikačních a informačních systémů Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany proběhla v týdnu od 16. do 20. 8. 2010 příprava příslušníků spojovacího vojska, kteří v nejbližší době vystřídají své kolegy v misi KFOR. Cílem přípravy bylo zvýšit důvěru spojařů ve vlastní schopnosti a řešit široké spektrum problémů interoperability telekomunikačních zařízení. Kurzy pro tuto misi pořádá už několik let katedra na vyžádání příslušné brigády.
Letos se vojáci z Rakovníka a Jinců seznámili s komunikační technikou, kterou budou používat v Kosovu jak k zajištění velení, tak i pro nezbytné spojení vojáků s domovem. Hlavním tématem kurzu byla obsluha telefonní ústředny TTC 2000 a technologie CISCO, poskytující služby IP telefonie. Účastníci kurzu se dokonalili v jejím ovládání a vyzkoušeli si řešení problémů, se kterými se v praxi mohou potkat. Procvičili si vzájemné propojování analogových a digitálních systémů a systémů IP telefonie. Právě VoIP (Voice over Internet Protocol) komunikace je potřebná a z mnoha hledisek výhodná i pro vojenské využití. Na druhé straně klade vyšší nároky na přípravu těch, kdo ji zajišťují. Obsluhy musí, kromě vlastní technologie, získat množství teoretických znalostí nezbytných pro provozní praxi. O tom se přesvědčili, podobně jako dlouhá řada jejich předchůdců, i účastníci tohoto kurzu.
Na IP telefonii bude zaměřen i následující workshop, který bude katedra pořádat ve dnech 20. až 24. 9. 2010 ve spolupráci se Základnou komunikačních a informačních systémů, Sekce komunikačních a informačních systémů ministerstva obrany, ATS Telcom, a.s., a Velitelstvím společných sil pro příslušníky 4. brigády rychlého nasazení a 101. spojovací prapor. Kromě systémů IP telefonie na učebnách v kasárnách v Černých Polích budou účastníci cvičit i na polních provozovnách. Celý polygon bude propojen polním přenosovým systémem, zajišťujícím kromě hlasových služeb i videopřenosy.
Podplukovník Ing. Miroslav Hopjan, CSc., docent Ing. Jiří Ondrašík, CSc., K-209