Ve čtvrtek 20. května 2010 proběhl na Katedře komunikačních a informačních systémů Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany seminář k problematice IP telefonie. Seminář byl součástí čtrnáctidenního kurzu Systémy IP telefonie, který katedra pravidelně pořádá pro příslušníky spojovacího vojska Armády České republiky ve spolupráci se Sekcí komunikačních a informačních systémů Ministerstva obrany, Základnou komunikačních a informačních systémů a firmou ATS Telcom Praha a.s.
V rámci kurzu lektoři docent Jiří Ondrašík, podplukovník Josef Kaderka, kapitán Antonín Mazálek, Ing. Robert Elbl a Josef Krlín probrali základy IP telefonie a na technologiích firem CISCO a Alcatel Lucent procvičili nastavování síťových a účastnických služeb.
Seminář doplnil účastníkům kurzu informace z oblasti technických novinek i aktuálních zkušeností s implementací systémů u vojsk. Po úvodu kapitán Mazálek přednesl detailní rozbor technických aspektů internetové telefonie s důrazem na její přínosy proti stávajícímu řešení i na problémy, které přenos hlasu po IP síti přináší.
Ing. Elbl a Ing. Tomek vystoupili s návrhem řešení firmy Alcatel Lucent pro stálou spojovací síť AČR a s přehledem novinek pro centralizované řízení distribuovaného systému. Na potřebu stále širšího přenosového pásma reaguje řešení, které umožňuje pro páteřní síť využít stávající kabeláž při zvýšení její propustnosti. Ing. Filip stručně uvedl, ve kterých oblastech ATS Telcom zastupuje přední světové výrobce komunikačních technologií s nabídkou jejich testování a ukázek.
Velmi zajímavé informace prezentoval zástupce Sekce komunikačních a informačních systémů MO plukovník Hubálek. Zmínil se o historii zavádění VoIP technologie (přenos hlasu přes internet) do stálé spojovací sítě, uvedl překážky a problémy ovlivňující tento proces a nastínil směry, kterými se bude ubírat další rozvoj schopností sítě směrem k NEC. Podplukovník Karbas shrnul zkušenosti s nasazením moderních komunikačních prostředků v poli, zvláště v zahraničních misích, kde je spolehlivost, propustnost, jednoduchá infrastruktura, bezpečnost a interoperabilita testována v nejnáročnějších podmínkách.
Součástí programu semináře byly rovněž praktické ukázky, realizace a testování komunikační infrastruktury pomocí optických kabelů a mobilní řešení pro utajenou komunikaci, které spolu s vysokou kvalitou přenosu výrazně minimalizuje uživatelská omezení, dosud běžná pro certifikovaná zařízení.
Další odborný seminář spojený s kurzem Digitální přenosové systémy je připravován na říjen letošního roku. Jeho aktuálnost vyplývá z faktu, že v současnosti nabíhá do plného provozu Transportní síť 2, zvyšující podstatným způsobem přenosové kapacity stálé vojenské sítě. Věříme, že se semináře opět kromě účastníků kurzu zúčastní i širší odborná veřejnost.
Autor: doc. Ján Tkáčik, pplk. Miroslav Hopjan, Josef Krlín, foto doc. Jiří Ondrašík