Česko-slovinského cvičení BŘEZINA 2010, které probíhalo minulý týden v prostorách Univerzity obrany v Brně a ve vojenském výcvikovém prostoru Březina ve Vyškově, se účastnily tři desítky kadetů z Důstojnické školy v Mariboru. Českou stranu reprezentoval stejný počet studentů 2. ročníku studijních modulů velitel mechanizovaných a tankových jednotek a velitel průzkumných jednotek Fakulty ekonomiky a managementu.
První den kurzu (pondělí 19. 4.) byl zaměřen na speciální tělesnou přípravu. V dopoledních hodinách si slovinští důstojničtí adepti vyzkoušeli plavání v maskovacím oděvu, plavání s prostředky ABS – tedy s použitím ploutví, šnorchlu a potápěčských brýlí, lovení předmětů z pětimetrové hloubky, pomoc unavenému plavci a skoky do vody. Poté následovalo vojenské lezení na výcvikovém trenažéru Jakub. Šlo o lezení a jištění na umělé horolezecké stěně, slanění, lezení za pomoci balkónů, oken a improvizovaných chytů a stupů, jednolanové techniky – stoupání po laně a také šikmý traverz.
Další den (úterý 20. 4.) byl věnován topografické přípravě a speciální tělesné přípravě. Slovinští a čeští studenti absolvovali orientační závod smíšených česko-slovinských hlídek (tři čeští a tři slovinští studenti) v okolí Brněnské přehrady. Stavitel trati Ing. Jan Lidmila postavil poměrně náročnou trať s využitím místního členitého profilu. Orientační závod prověřil fyzické síly i psychickou odolnost soutěžících. Odpovědnost jednotlivců za výkon týmu vyburcovala všechny účastníky k velmi dobrým výkonům.
Odpoledne se na přehradě pokračovalo netradičním triatlonem. Dvojice z každého ze sedmi smíšených týmů absolvovala na lodích trasu napříč Brněnské přehrady (tam a zpět). Poté předala štafetu cyklistům, kteří po jednom absolvovali tříkilometrový úsek kolem přehrady a poté předali štafetu poslední dvojici z týmu, běžící dvoukilometrový úsek. Kromě hezkých sportovních výkonů nebyla při triatlonu nouze také o legrační zážitky. I když se některé osádky lodí „cvakly“ a v poměrně studené vodě musely loď dopravit ke břehu, všichni účastníci závodu, i ti postižení, to brali velice sportovně.
Ve středu dopoledne (21. 4.) absolvovali čeští studenti povinné střelby z pistole na střelnici Univerzity obrany ve Slatině. Mezitím slovinští studenti zdolávali překážky na bojové dráze ve Vojenském výcvikovém prostoru Březina. Kolmá dvoumetrová stěna, rohatky, kladiny, visutá lávka, překonání vodní překážky několika způsoby, to vše slovinským studentům nečinilo žádné problémy. V odpoledních středečních hodinách absolvovaly týmy ALPHA a BRAVO pod velením velitelů průzkum, rekognoskaci, zaujetí, vybudování a zajištění prostorů rozmístění mimo boj. Součástí úkolu bylo zadání předpokládaného prostoru rozmístění znepřátelených jednotek (vždy opačný tým) na rozloze dvou čtverečních kilometrů. Po zaujetí a zajištění vlastních prostorů rozmístění vysílali velitelé obou týmů průzkum ke zjištění maxima údajů o „nepříteli“.
Čtvrtek (22. 4.) byl věnován dennímu hlídkování po stanovených osách; zvlášť pro kolovou techniku a zvlášť pro pásovou techniku. Cvičení-kurz byl dotován poměrně dostatečným počtem techniky – dvěma tanky T-72, třemi BVP-2, jedním LOV DINGO, dvěma UAZy a dvěma nákladními vozidly T-815. V podvečerních čtvrtečních hodinách účastníci cvičení využili přítomnosti roty aktivních záloh Krajského vojenského velitelství Zlín v prostoru (na srubovém táboře) a asi 1,5 hodiny plnili úkol znepřátelené strany simulovanému kontrolnímu bodu OSN, na němž plnili úkol aktivní zálohy. Postupně byly rozehrávány situace od příchodu demonstrantů ke kontrolnímu bodu, přes slovní napadání příslušníků kontrolního bodu a napadání klacky i hroudami až po nastřelení kontrolního bodu a útok na něj poměrně velkými silami „nepřítele“.
Noc ze čtvrtka na pátek (22. a 23. 4.) byla zaměřena na noční hlídkování na bojové (pásové) technice s napadením hlídky. Jeden z týmů vždy prováděl hlídkování, druhý sehrával roli Opposite Forces.
Páteční dopoledne (23. 4.) byl program postaven na řízení bojových vozidel. Čeští i slovinští studenti pod vedením zkušeného učitele podplukovníka Ing. Jaromíra Mareše, CSc., z Univerzity obrany měli možnost řídit veškerou přistavenou kolovou i pásovou techniku na řidičském cvičišti Vojenského výcvikového prostoru Březina. Poté slovinští studenti navštívili letecké muzeum ve Vyškově.
Poslední den pobytu (24. 4.) slovinských studentů na Univerzitě obrany byl věnován doplňkové části programu, v rámci níž navštívili jeskyni Výpustek v Moravském krasu. Lze předpokládat, že slova slovinských studentů i jejich velitelů určena organizátorům cvičení nebyla pouze zdvořilostně lichotivá. Program se líbil.
Autor: pplk. doc. Ing. Zdeněk Flasar, CSc.