V úterý třináctého dubna tohoto roku pokřtil na autogramiádě svou třináctou knihu emeritní profesor Univerzity obrany Lubomír Popelínský. Má název Československé a české malorážové zbraně a jejich život a jejím spoluautorem je František Tesař, dlouholetý pracovník v montáži zbraní.
Autogramiády, která proběhla v knihkupectví Dobrovský v brněnské Galerii Vaňkovka, se zúčastnili také prorektor pro vědeckou činnost plukovník Martin Macko, děkan Fakulty vojenských technologií plukovník Zdeněk Vintr a další příslušníci UO a přátelé autorů.
Kniha uvádí přehled zbraní vzniklých na území našeho státu od roku 1918 po současnost a také zbraní zahraničních, pokud byly nějakým způsobem svázány s naším státem. Protože má za úkol čtenáře seznámit nejen se samotnými zbraněmi, ale i s tím, co se kolem nich stalo a může stát, je v názvu knihy použit termín „život zbraní“.
Emeritní profesor Lubomír Popelínský – pedagog a publicista, který dodnes vypomáhá na Katedře zbraní a munice FVT, k termínu „malorážové zbraně“ vysvětlil: „Podle současného označování jsou to takové zbraně, jejichž ráže nepřesáhne cca 40 milimetrů. Pistolemi počínaje k nim patří samopaly, pušky, kulomety, granátomety a malorážové automatické kanóny, ale řadí se k nim i ruční protitankové zbraně a další zbrojní zařízení.“
Knihu vydalo brněnské nakladatelství LYNX a na pultech je v současné době k dostání v knihkupectví Dobrovský v Galerii Vaňkovka.
Autor: Mgr. Zdeňka Dubová