Ve dnech 14. až 29. března 2010 se dva studenti Univerzity obrany zúčastní speciálního vojenského výcviku ve Francouzské Guyaně v Jižní Americe. Kurz přežití v pralese Francouzské Guyany absolvují společně s posluchači francouzské vojenské školy École Spéciale Militaire de Saint-Cyr.
Praporčíci Petr Matouš a Jiří Jun, studenti třetího ročníku studijního modulu velitel mechanizovaných a tankových jednotek Fakulty ekonomiky a managementu Univerzity obrany, nejprve stráví několik dní ve Francii, kde je čeká základní příprava a seznámení s obsahem kurzu. V neděli 14. března pak odletí s celou skupinou do Francouzské Guyany na samotný výcvik.
Oba studenti jsou příslušníky skupiny COMMANDOS, která působí na Univerzitě obrany, a do francouzského departementu na jihoamerickém kontinentu se těší. „Ve skupině COMMANDOS jsou vždy na jeden rok určováni nejlepší ze studentů jako instruktoři této skupiny. Praporčíci Petr Matouš a Jiří Jun jsou v letošním roce právě těmito instruktory. Po nabídce absolvování kurzu z francouzské strany byl o účast v kurzu poměrně velký zájem a kromě primárního kritéria výběru – plnění studijních povinností – sehrála pro daný výběr studentů role jejich vysoké angažovanosti v mimovýukové činnosti, zejména ve skupině COMMANDOS. Oba vybraní studenti jsou v porovnání se svými vrstevníky nadprůměrně odborně připraveni a fyzicky zdatní. Jsem hluboce přesvědčen, že oba absolvují extrémně zátěžový kurz úspěšně,“ hodnotí vyhlídky studentů pedagog podplukovník Zdeněk Flasar z Katedry vojenského managementu a taktiky FEM, jenž je zároveň vedoucím skupiny COMMANDOS.
Čtrnáctidenní kurz přežití pořádá 3. pluk pěchoty cizinecké legie, který má v Guyaně kasárna v Kourou. Toto město je ve světě známé především svým kosmodromem, který používají jak francouzské společnosti CNES a Arianespace, tak i evropská kosmická agentura ESA. Legionářský pluk má vyčleněných asi třicet instruktorů pro Centrum výcviku v rovníkových oblastech (CEFE) se základnou přímo v džungli, odkud se vyráží do náročných terénů.
Účastníci kurzu budou plnit obtížné úkoly při pěších přesunech v pralese, absolvují několik překážkových drah, například tzv. stezku sviní nebo lián, a vyvrcholením bude třídenní přežití. V rámci něho budou vojáci vysazeni v džungli bez jídla a odkázáni sami na sebe. Budou mít jen zbraně na ochranu, tablety na úpravu vody, sůl, jednoduché rybářské náčiní, barely, buzolu a píšťalku.
„Nejvíce zranění a dokonce i úmrtí způsobuje dravá řeka Approuague, jejíž proud dokáže nepřipraveného člověka strhnout. V džungli se také můžete lehce ztratit, orientace v ní je hodně těžká. Musíte chodit s buzolou v ruce a každých 10 – 15 metrů opravovat směr,“ uvedl loňský účastník kurzu praporčík Michal Koudelka. Nebezpečné podle něj může být také používání mačety či nečekaný pád stromu.
Největší nebezpečí ovšem představuje hmyz. Komáři zde totiž přenášejí malárii, tisíce drobných mušek způsobují leishmaniózu, tedy nekrózu tkáně. Proto jsou nezbytná preventivní očkování a aplikace antimalarik. Nebezpečné bývá také uštknutí hadem, kousnutí pavoukem, bodnutí štírem či kontakt s jedovatou žábou. „Z útoků hmyzu a různých parazitů máme docela obavy,“ říká praporčík Petr Matouš. A tak součástí instruktáže ve vojenském kempu bude ukázka všech nebezpečných živočichů vyskytujících se v džungli.
Pro studenty Univerzity obrany bude kurz přežití ve Francouzské Guyaně nepochybně cennou zkušeností. Při tvrdém výcviku si jistě sáhnou i na dno fyzických a psychických sil. Bude to pro ně jedna z nejtěžších dosavadních zkoušek.
Autor: Pavel Pazdera, foto: archiv ESM Saint-Cyr