Výstava mapující cestu vývoje NATO a přístupové aktivity České republiky i její armády, která se v loňském březnu až dubnu konala ve Valdštejnském paláci Senátu Parlamentu ČR, je nyní k vidění ve vestibulu Fakulty ekonomiky a managementu Univerzity obrany. Má název „NATO: Svoboda i odpovědnost“ a prohlédnout si ji můžete do 16. dubna v budově Kounicova 44.
Na osmatřiceti panelech výstava mapuje historii Aliance od jejich kořenů až po současnost. Součástí expozice jsou také ukázky vojenských stejnokrojů armád členských států NATO. Raritou je například vycházková blůza kapitána armádního letectva USA Midkiffa, který studoval na naší škole (tehdy Vojenské akademii) v devadesátých letech 20. století.
Výstava, kterou připravil Vojenský historický ústav Praha ve spolupráci s Národním muzeem, je veřejnosti přístupná v pracovní dny od 8 do 18 hodin. Jejím prostřednictvím si Univerzita obrany chce připomenout jedenácté výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance.
Členem Severoatlantické aliance se Česká republika stala dne 12. března 1999. Naše země se tak stala důvěryhodným partnerem dalších členských států a Armáda České republiky si profesionální činností zejména v mnohonárodních zahraničních operacích získala respekt a uznání.
Zánik Varšavské smlouvy a rozpad Sovětského svazu přinesl zásadní proměnu evropského i globálního uspořádání. Organizace Varšavské smlouvy byla rozpuštěna 1. července 1991 a Svaz sovětských socialistických republik zanikl 26. prosince téhož roku. Symbolicky se tak ukončila éra studené války, která určovala podobu vztahů mezi státy po druhé světové válce.
Po skončení studené války zůstala Aliance efektivní organizací kolektivní obrany svých členských zemí a současně prokázala schopnost přizpůsobit se novým podmínkám. Je i nadále hlavním aktérem nejen evropské, ale i globální bezpečnosti.
Severoatlantická aliance vytvořila prostor dialogu a bezpečnostní spolupráce v širším euro-atlantickém regionu a stala se respektovaným partnerem Organizace spojených národů, Evropské unie a států mezinárodního společenství.
Autor: Mgr. Zdeňka Dubová