V době od 22. do 28. února letošního roku probíhá v Praze vzpomínkový festival Mene Tekel, který si klade za cíl upozornit na hrůzy a důsledky vlády totalitních režimů nejen u nás, ale i v jiných zemích světa.
Součástí festivalu je projekt osmi výstav se společným titulem Politickému teroru navzdory. Výstavní projekt je instalován v Křížové chodbě pražského Karolina a zahrnuje také výstavu historika a politologa doc. PhDr. Františka Hanzlíka, CSc., z Univerzity obrany s názvem Tragický osud vlastence.
Chronologicky řazené svědectví zachycuje období od první světové války, kdy byl Heliodor Píka francouzským legionářem, až po vykonání rozsudku smrti. Výstava, která byla na Univerzitě obrany k vidění v červnu minulého roku, poukazuje na fakta, že šlo o vykonstruovaný proces zakončený justiční vraždou Píky dne 21. června 1949 v plzeňské věznici na Borech.
Výstava odkrývá také fakt, že proces byl iniciován ze strany sovětských nejvyšších míst. Na rehabilitaci museli čekat jeho nejbližší – manželka se synem téměř dvě desetiletí. Skutečnou rehabilitaci gen. Píky jako aktivního účastníka prvního i druhého odboje, vlastence, vojáka a diplomata však umožnily teprve změny ve společnosti po listopadu 1989.
Výstava je doplněna několika zajímavými exponáty, například rukopisem publikace o H. Píkovi, kterou do zahraničí zaslal jeho obhájce JUDr. Váhala, nebo originálem dopisu J. Škovoreckého, ve kterém se zajímal o osud rukopisu. Pro veřejnost bude výstava v Karolinu UK Praha otevřena od 23. února do 6. března 2010.
Autor: Mgr. Zdeňka Dubová, Věra Černá
Mezinárodní projekt proti totalitě Mene Tekel - army.cz