Druhým dnem pokračuje na Univerzitě obrany mezinárodní konference na téma „Joint Operations 2030“, kterou pořádá Ústav strategických a obranných studií Univerzity obrany.
V úvodu jednání vystoupil rektor Univerzity obrany prof. Ing. Rudolf Urban, CSc. Podtrhl důležitost a nutnost společného komplexního přístupu k budoucím výzvám, které budou utvářet Alianci, a tedy i ČR v dlouhodobé perspektivě. Vedoucí projektu „Joint Operations 2030“ Dr. Paul Massel (CAN) poděkoval za opětovné vytvoření podmínek pro jednání a zhodnotil pokrok, jehož bylo dosaženo v rámci prvního jednání týmu v roce 2007 na Univerzitě obrany.
V závěru dnešního dne je pro účastníky konference připravena ve výzkumném ústavu ve Vyškově dynamická ukázka v oblasti elektromagnetické kompatibility a OPZHN.
Konference navazuje na národní příspěvek do dlouhodobé vědecké studie „Joint Operations 2030“ pořádané v rámci NATO RTO – Panel SAS – 066 „Joint Operations 2030“ a zároveň je jeho součástí. Cílem mezinárodní konference je vzájemná výměna zkušeností v dané oblasti a především seznámení se s dosavadními výsledky práce a aktivitami jednotlivých členů pracovního týmu JO 2030, představující národní příspěvky této dlouhodobé vědecké studie. Mezinárodní konference se účastní zástupci z Kanady, Velké Británie, Nizozemska, Francie, Slovinska, Belgie, Norska, Dánska, Německa, Itálie, USA a zástupce NATO HQ a ACT.
Autor: pplk. Ing. Ivo Pikner, Ph.D., Foto: Mgr. Zdeňka Dubová, Ing. Bohumil Vlk