Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Odborné stáže u útvarů AČR očima studentů

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 

Aktuality Univerzity obrany

Odborné stáže u útvarů AČR očima studentů

Počet shlédnutí: 646

​16.3.2022 • Měsíc únor tohoto roku byl pro studenty pátého ročníku poměrně specifický, absolvovali  totiž odborné stáže u jednotlivých útvarů a zařízení AČR. Je důležité zdůraznit, že studenti byli zařazeni na konkrétní systemizovaná místa, na která budou zařazení po ukončení studia. Stáž tedy využili k seznámení s jejich budoucími pracovišti, k prohloubení praktických dovedností a v neposlední řadě ke sběru informací pro své závěrečné práce.

Jedním z těchto studentů byl i rotmistr Adam Š., který svoji stáž strávil u 44. lehkého motorizovaného praporu, konkrétně na pozici velitele čety u 3. motorizované roty.

Na stáž ke 44. lehkému motorizovanému praporu jsem nastoupil 31. 01. 2022 a strávil jsem tam čtyři týdny. Nastoupil jsem na 3. motorizovanou rotu, a měl tak poprvé ve své kariéře možnost vidět, jak probíhá život u bojového útvaru 4. brigády rychlého nasazení. Z počátku jsem byl zahlcen spoustou nových věcí, hlavně co se týče administrativních záležitostí, které samozřejmě budu muset dopilovat po nástupu na útvar, nicméně z vojenské stránky života jsem byl mile překvapen. Zúčastnil jsem se množství střeleb, ať už z pistole, útočné pušky nebo kulometu a tím se i zlepšit díky šikovným příslušníkům 3. motorizované roty, kteří byli řídící na úseku. 

V průběhu stáže jsem absolvoval i komplexní polní výcvik, který byl v taktické přípravě zaměřen na léčku a přepad. Měl jsem v tomto případě výhodu, protože tato tématika je mi blízká a byl jsem s ní poměrně dobře obeznámen již v průběhu 4. ročníku. Za toto velmi vděčím instruktorům z kurzu KOMANDO. Tato zkušenost mi značně ulehčovala práci na tomto výcviku, a tím jsem měl možnost nebýt jen přítěží, ale naopak jsem mohl „přidat ruku k dílu",  procvičit a zlepšit se. 

Obdobně se ke stáži vyjádřil i budoucí nadřízený našeho studenta kapitán Daniel P.: „Uvedený způsob stáže považují za velmi prospěšný, jak pro studenta, tak i pro budoucí jednotku. Studenti se  mohou seznámit s novinkami ve svém oboru a upevnit se ve znalosti jednotlivých procesů, které jim zjednoduší převzetí funkce u útvaru".

Své hodnocení připojil také student Fakulty vojenských technologií, oboru Komunikační technologie Vojtěch L., který měl stáže oproti ostatním oborům zredukované na polovinu, vzhledem k předchozímu absolvování dvou kurzů týkajících se spojovací techniky. Program stáže, absolvované rovněž u 44. lehkého motorizovaného praporu, měl však o to více koncentrovaný.

„Na stážích jsem měl díky zkrácení pořád co dělat, střídal jsem 2 místa, a to konkrétně S6, což je sekce KIS a spojovací četu na velitelské rotě. Zjistil jsem, že je dobré, když tyto složky spolupracují mezi sebou a navzájem se doplňují. Informace, které jsem nasbíral na S6, v menší míře i na spojovací četě se mi budou hodit na jednom ze státnicových předmětů a jsou vhodné pro pochopení toho, jak obecně funguje spojení od jednotlivce přes prapor výš. Seznámil jsem se s různými stacionárními systémy. Stavěli jsme redukované místo velení, vedli jsme provoz, pracoval jsem se spojovací technikou, kterou budu mít pod sebou jako velitel čety. Dále jsem se seznámil s plánováním, v rámci toho jsem tvořil rozvrh zaměstnání, plánoval jsem výjezd techniky, psal jsem do DEPA příspěvky, zejména náhradní, služební volna, služební cesty, izolace, karantény aj."


Autor: Adéla Pokorná, foto: 44. lehký motorizovaný prapor

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa