21.7.2021 • Univerzita obrany letos měla tu čest organizovat slavnostní vyhlášení výsledků 5. ročníku Národní soutěže ČR v kybernetické bezpečnosti, které se uskutečnilo v úterý 20. července v reprezentativních prostorách Klubu UO. V rámci této události byly uděleny ceny nejtalentovanějším studentkám a studentům ve třech věkových kategoriích a také tři speciální ceny. Události udělila záštitu rektorka Univerzity obrany brigádní generálka profesorka Zuzana Kročová, která byla také čestným hostem. Pozvání přijala za Generální štáb AČR brigádní generálka Lenka Šmerdová, dále byly kromě účastníků finále přítomni členové soutěžního výboru, garanti, partneři a další podporovatelé soutěže.
Soutěž kybernetické bezpečnosti se koná již od roku 2016 a v posledních letech se pyšní účastí kolem čtyř tisíc studentů. Velmi pozitivní trend posledních ročníků zaznamenávají organizátoři v přibývající procentuální účasti dívek. Jejich zastoupení v soutěži již převyšuje 30%. Tato soutěž zahrnuje každoročně tři kategorie: junioři (studenti do 15 let), středoškoláci (15 – 20 let), kategorie 20 let a více. Soutěž organizuje Pracovní skupina kybernetické bezpečnosti společnosti AFCEA a hlavním garantem je Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
V letošním ročníku se zapojila opět řada nových účastníků a je patrná velká podpora ze strany garantů, partnerů i škol. Generálním partnerem 5. ročníku se stali Corpus Solutions a Škoda Auto. Hlavními partnery se pro letošní rok staly CISCO Systems, CETIN, DataSpring a Gordic. Mezi akademickými partnery jsou ČVUT, Masarykova Univerzita, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, Policejní akademie ČR a také Univerzita obrany.
Historicky poprvé se slavnostní vyhlášení soutěže konalo na půdě Univerzity obrany v hlavním sále Klubu UO u příležitosti organizace letní školy pro nejlepší účastníky soutěže. Během slavnostního ceremoniálu promluvilo mnoho významných hostů. Celou událost zahájila svými slovy rektorka Univerzity obrany Zuzana Kročová a následoval projev místo předsedy soutěžního výboru Jaroslava Burčíka. Následně byla vyhlášena nejstarší kategorie – kategorie 20 let a starší. V této kategorii letos soutěžilo 50 studentů ze 13 vysokých škol. Vítězem této kategorie se stal Adam Ivora z Masarykovy univerzity. Ceny v této kategorii předával pan Burčík společně s panem Pitnerem z Masarykovy univerzity.
Jedním z významných a dlouhodobých podporovatelů je Ministerstvo obrany ČR a Generální štáb AČR a brigádní generálka Lenka Šmerdová, která zastupovala náčelníka Generálního štábu AČR, promluvila především směrem k účastníkům soutěže. Následně se paní generálka společně s panem Fendrichem z NÚKIB chopili předání cen v další kategorii a to Junioři (studenti do 15 let), ve které soutěžilo téměř 200 studentů a nejmladšímu účastníkovi bylo 11 let. První cenu v této kategorii získala Ann Jungmanová z Doctriny ZŠ.
Následovalo krátké vystoupení generálního ředitele společnosti Corpus Solutions a zároveň 2. víceprezidenta české pobočky AFCEA. Na podium byl přizván také pan Vrbík, zástupce Národního centra Kybernetické obrany a podělili se o předání cen celkem deseti nejlepším řešitelům z kategorie: Středoškoláci (15 – 20 let). V této kategorii soutěžilo celkem 3500 studentů. Každý rok se jedná o nejobsazovanější kategorii. Letos do druhého kola postoupilo 1200 účastníků, finále se zúčastnilo 36, nicméně více než 100 studentů prokázalo velmi dobré až vynikající výsledky. První místo v této kategorii si odnesl Jan Kučera ze SOŠ v Březové.
Následoval ještě projev pana Vrbíka a poté už se předávaly speciální ceny. Cenu za nejlepší write-up (popis postupů řešení úloh) předal pan Tomáš Přibyl Lucii Hruškové. Cenu absolutní vítězky si převzala slečna Anna Jungmanová z rukou pana Lubomíra Fendrycha a absolutním vítězem letošní soutěže se stal Jan Kučera a cenu mu předala paní generálka Šmerdová, která mu předala mimo jiné také upomínkovou medaili.
V další části promluvil za odborné partnery pan Minařík ze společnosti Flowmon Networks, pan Burčík jakožto předseda evropského finále seznámil přítomné se zářiovým pokračováním soutěže v Praze. Poté byly předány děkovné dopisy partnerům z rukou pana prorektora pro vzdělávání a záležitosti studentů UO plukovníka Hrůzy a také místo předsedy soutěžního výboru.
Oficiální část byla uzavřena opětovnou gratulací oceněným, poděkováním organizátorům, podporovatelům a všem přítomným hostům. Následoval raut a prezentace předváděcího vozu Škoda Enyaque. Účastníci měli možnost prohlédnout si vůz, ale také absolvovat krátkou okružní jízdu a s nadšením toho hojně využívali. V závěru večera ještě proběhl studentský diskuzní kroužek, který vedl jeden z bývalých účastníků soutěže.
Autor:
Veronika Černá