14.12.2020 • Katedra Vojenské geografie a meteorologie Univerzity obrany se významnou měrou podílela na vydání speciálního monotematického čísla časopisu Vojenský geografický obzor. Toto číslo je výjimečné tím, že se zabývá problematikou průchodnosti terénu z mnoha aspektů. Kromě členů katedry na článcích spolupracovali i další akademičtí pracovníci Univerzity obrany.
Model hodnocení krajiny z hlediska jejího vlivu na průchodnost terénu vojenskou technikou, který je již několik let vyvíjen a zdokonalován na Katedře vojenské geografie a meteorologie Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany se v současné fázi blíží implementaci do Celoarmádní datové sítě / Globální datové sítě (CADS/GDS) a dalších systémů. Různorodosti vlivů na pohyb terénních vozidel odpovídá široké spektrum témat, kterým jsou jednotlivé články v monotematickém čísle časopisu Vojenský geografický obzor věnovány.
Úvodní analýzu průchodnosti terénu tvoří článek doc. Ing. Mariana Rybanského, CSc., který byl na konci 90. let minulého století hlavním nositelem původní myšlenky. V průběhu času byly k řešení problematiky postupně využívány nové metody, kdy je například matematickými nástroji hledána lineární závislost mezi průchodností půd a parametry počasí, jak dokládá článek autorů podplukovníka doc. Ing. Martina Hubáčka, Ph.D., prof. RNDr. Šárky Mayerové, Ph.D., a nadporučice Ing. Evy Mertové. Celé monotematickém číslo časopisu Vojenský geografický obzor je volně ke stažení na:
https://vgo.army.cz/sites/vgo.army.cz/files/dokumenty/zakladni-stranka/vgo_2020_02.pdf
|
|
Autor:
Viktor Sliva podle podkladů
Jana Farlíka