19. 5. 2020
• Nelehkou šestihodinovou směnu v ochranných oblecích a s maskou absolvují každý den studenti Univerzity obrany ve spolupráci s příslušníky vyškovské posádky v Nemocnici Mariánské lázně, kde na konci dubna došlo k výraznému rozšíření nového typu koronaviru. Skupina třinácti studentů prvního ročníku jediné vojenské vysoké školy v ČR rozdělených do dopolední, odpolední a noční směny zahájila v pondělí druhou polovinu svého čtrnáctidenního turnusu.
Studenti Univerzity obrany dorazili do Mariánských Lázní minulou neděli a vystřídali členy předchozího turnusu tvořeného příslušníky vyškovského Velitelství výcviku – Vojenské akademie. „Popsali nám, jak probíhá zdejší režim, a hlavně nám názorně předváděli, jak si obléci a sundat ochranný oblek. To je, řekl bych, nejnáročnější fáze. Předvedli nám, na jaké vychytávky během svého turnusu přišli, abychom to měli pohodlnější a rychlejší“ popisuje přebírání zkušeností svobodník Tadeáš Hanuš. Právě časová náročnost popsaných úkonů je důvod, proč v oblecích a maskách zůstávají studenti souvisle po celou šestihodinovou směnu. „Přináší to určitý diskomfort, třeba ztížené dýchaní v masce a nemožnost napít se a zajít na toaletu,“ doplňuje student prvního ročníku.
Přes tuto nesnadnou situaci plní studenti své úkoly, jako je pomoc s desinfekcí prostor, běžným úklidem, manipulací a uskladňováním zdravotnického materiálu, přemísťováním, lokomocí a polohováním pacientů. „Je to souběh činností mnoha lidí – sester, ošetřovatelů, vedení nemocnice a subjektů, které na to navazují. Nastavený režim dodržují studenti tak, jak jsme si jej domluvili, a navíc přicházejí s konstruktivními nápady,“ hodnotí průběh mise její velitel nadporučík Antonín Krajíček z vyškovské posádky, který v západočeském městě působí s dalšími třemi kolegy. „Již od prvního dne si všichni vedou skvěle. Komunikace a přerozdělování činností ve spolupráci s naším zdravotnickým personálem probíhá bezproblémově,“ doplňuje ředitelka Nemocnice Mariánské Lázně Veronika Kropfreiterová. Ta popsala také aktuální situaci v zařízení: „Epidemiologický vývoj v Nemocnici Mariánské Lázně je v rámci nákazy Covid-19 příznivě stabilizován. Klinický průběh nákazy Covid-19 byl a je u převážné většiny nemocných mírný, lehký až bezpříznakový. K dnešnímu dni evidujeme 17 vyléčených pacientů.“
Ve volném čase po skončení směny se studenti kromě spánku a odpočinku věnují také studiu. „Dálkově plní úkoly zadané učiteli. Dělají semestrální práce, řeší úkoly z matematiky, či vojenské historie,“ popisuje školní přípravu nadporučík Krajíček. Další průběh akademického roku studenti ještě neznají, v jednom však mají jasno: po návratu ze zdravotnické mise je čeká dvoutýdenní karanténa. „Bude to dohánění školních povinností a samozřejmě také odpočinek,“ tak vidí náplň nezbytné preventivní izolace svobodník Hanuš.
Kromě zmíněné třináctičlenné skupiny v Mariánských Lázních pomáhají v boji proti koronavirové pandemii také další studenti Univerzity obrany. Téměř stovka jich působí na krajských hygienických stanicích v rámci projektu Chytrá karanténa.
Autor:
Viktor Sliva