17. 4. 2020 • Není dnes v České republice žádná Krajská hygienická stanice, v jejímž rámci by nepůsobili studenti Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany. V různých fázích se podílejí na projektu, který má uvolnit sevření ekonomiky i běžného života plošnou karanténou. Roli vojenských mediků ocenil i jeden z iniciátorů projektu chytré karantény Petr Bartoš.
Namísto původní pětice nyní na KHS v Brně působí deset mediků. Také za jejich pomoci vznikla o Velikonocích první vzpomínková mapa a postupně vznikají další. Podle Romana Prymuly nyní už chytrá karanténa na jižní Moravě funguje naplno.
Největší kontingent vojenských mediků Univerzity obrany působí v rámci Středočeské hygienické stanice, kde je hned po Praze druhý nejvyšší počet nakažených koronavirem. Tam absolvovalo zaškolení do systému celkem 15 studentů a také ti se rozešli na místní pracoviště. V samotném hlavním městě Praze se na zapojení do projektu připravuje deset mediků, další šestice pak v Ostravě, mezi nimi i rotmistryně Lucie Kuchařová: „Prošli jsme několika školeními, teď provádíme zkušební hovory a v nejbližší době by to mělo začít fungovat,“ uvádí. Kompletní systém chytré karantény by měl odstartovat do dvou týdnů.
Autor: Viktor Sliva, foto: Lucie Kuchařová a
Jitka Neuwirthová