18.12.2019
• Oddělení testování Centra jazykového vzdělávání Univerzity obrany v Brně (CJV) přezkušuje zkouškou podle STANAG 6001 ročně asi 4500 kandidátů. Tento vysoký počet přezkoušených klade mimořádné nároky jak na plánování, tak i na samotnou realizaci zkoušek. Od ledna 2020 budou jazykové kompetence kandidátů v anglickém jazyce ověřovány z dovedností poslech s porozuměním, čtení s porozuměním a písemný projev elektronicky pomocí Elektronického testovacího informačního systému (ETIS), který byl vytvořen v souladu s požadavky formulovanými týmem Oddělení testování CJV. Spuštění systému usnadní proces administrace zkoušek, a tím umožní Oddělení testování zintenzivnit činnost v oblasti tvorby a validace disponibilních testů.
ETIS je testovací platforma obsahující tři základní moduly. Prvním z nich je vlastní testovací modul, jenž umožňuje testovat kandidáty v uživatelsky příjemném prostředí, které kandidátům přehledně zobrazuje zbývající čas pro splnění testu, počet zodpovězených otázek nebo počet slov (u testu z písemného projevu). V ETIS je možné nejen automaticky přidělovat kandidátům verzi testu, kterou ještě neabsolvovali, ale i míchat pořadí variant odpovědi, a tak eliminovat případnou snahu o nekorektní chování během zkoušky. Další modul pro přípravu a správu testů nabízí důležité funkce jak pro autory testů, tak i administrátory zkoušky. Umožňuje například nejen vložení a editaci testů, ale i nastavení mnoha parametrů, jako jsou časové dotace testů, délky pauz mezi nahrávkami a jiné.
Posledním je modul pro plánování a vyhodnocování testů. Díky propojení ETIS s dalšími aplikacemi používanými na Univerzitě obrany je možné před zkouškou hromadně importovat přihlášené kandidáty. ETIS rovněž poskytuje export statistických údajů v různých formátech, což značně usnadňuje provádění kontinuální statistické analýzy testů a psychometrických vlastností jednotlivých testových úloh.
V ETIS je možné spuštění více testů současně, a to i v různých lokacích, což umožní větší flexibilitu plánování zkoušek a rovněž usnadní činnost mobilního testovacího týmu. Během roku 2020 je plánován postupný přechod na elektronické testování i u zkoušek z francouzského, německého a ruského jazyka.
Autor:
Jan Křivka
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru