7.11.2019 • Ve středu 23. října 2019 proběhlo v rámci výuky v předmětu Taktika zaměstnání zaměřené na poskytování letecké podpory pozemním jednotkám.
Letecká podpora je nedílnou součástí koncepce společné palebné podpory, která je v současné době zásadním způsobem implementována do činnosti jednotek poskytujících palebnou podporu v AČR. Vzdušné síly jsou zároveň hlavním partnerem, se kterým dělostřelectvo v podmínkách AČR spolupracuje na vyřazování cílů. Pro studenty modulu velitel dělostřeleckých jednotek je tak důležité, aby znali zásady bojového použití leteckých prostředků při vyřazování cílů, protože jako budoucí důstojníci mohou v rámci pracovišť koordinace společné palebné podpory zodpovídat i za tuto součást.
Aby studenti získali aktuální informace o charakteru poskytování letecké podpory, bylo v rámci výuky v předmětu Taktika dělostřelectva uspořádáno celodenní zaměstnání, ve kterém byli hlavními přednášejícími dva příslušníci jednotky předsunutých leteckých návodčí (JTAC – Joint Terminal Attack Controller). V tomto zaměstnání byli studenti pátého ročníku modulu Velitel dělostřeleckých jednotek seznamování se zásadami poskytování letecké podpory, schopnostmi leteckých prostředků zavedených v AČR i členských státech NATO, způsobech navedení leteckých prostředků a zejména požadavky na dělostřelectvo pro zabezpečení efektivity vzájemné spolupráce.
Účelem zaměstnání bylo rozšířit oblast poznání studentů i na další náležitosti poskytování společné palebné podpory a připravit je na jejich další kariéru, kdy bude nezbytné, aby znali charakter poskytování letecké podpory a byli tak schopni kvalitně operovat v prostředí společné palebné podpory.
Jeden ze studentů pátého ročníku modulu Velitel dělostřeleckých jednotek, rtm. Jan Tomčík zhodnotil zaměstnání následovně:
„V prezentaci jsme se dozvěděli, jakým úskalím, širokým omezením a odpovědnosti musí předsunutí letečtí návodčí čelit. Získali jsme nadhled o spojitosti všech důležitých prvků, které přispívají k úspěšnému provedení úkolu. Nechyběl ani stručný popis bojových letounů, vrtulníků, munice a dalších prostředků, které jsou používány během operací v rámci NATO. Závěrem zaměstnání byla přiblížena struktura a postup plánovacího procesu blízké letecké podpory. Za obsáhlé a kvalitně zpracované vystoupení patří oběma přednášejícím naše poděkování a věříme, že si tuto zkušenost nenecháme pro sebe a za rok se dostane taktéž na další ročníky."
Toto zaměstnání bylo prvním svého druhu organizovaným v rámci Katedry palebné podpory, respektive Fakulty vojenského leadershipu a je snahou všech zúčastněných, aby na něj bylo navázáno i v následujících letech. Velký přínos tohoto zaměstnání byl v letošním roce ještě více podpořen praktickým zaměstnáním ve Vyškově, kdy měli studenti možnost během akreditace programu přípravy návodčích společných paleb (JFO – Joint Fires Observer) ověřit teoretické informace v praxi.
Autor: Jan Ivan
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru