3.9.2019
• Nový studijní program na Fakultě vojenského leadershipu, jehož výuka bude zahájena v nejbližších dnech, je podnětem pro otevírání nových badatelských témat a následně i prezentování nových vědeckých a odborných výsledků a objevů. Katedra vojenského umění v tomto směru již dnes může představit zbrusu novou publikací „Banderovci", jejímž autorem je dr. Tomáš Řepa.
|
|
Samotné téma tzv. banderovců, tedy příslušníků ukrajinského nacionálního hnutí, je sice jen okrajovým badatelským polem v historiografii českého a československého vojenství, jeho přesah do oblasti hybridních válek jej však činí využitelným i v současnosti. Ukrajinská povstalecká armáda vstoupila na území Československa po druhé světové válce v souvislosti s úsilím probojovat se ze Sovětského svazu na Západ. Samotné téma bylo proto léta stigmatizováno. Jestliže v období komunistického režimu byli její příslušníci stavěni naroveň „esesákům", po listopadu 1989 se objevovaly pokusy ukrajinské hnutí nekriticky glorifikovat. Kniha „Banderovci" proto usiluje veškeré předsudky rozbít, výklad postavit na objektivním a kritickém zkoumání pramenů a zasadit jej do širších politických souvislostí.
Samostatným nosným polem publikace je biografický aspekt ukrajinského odboje a jeho symbolická rovina. Obzvláště s ohledem na aktuální politický vývoj na Ukrajině od roku 2013. Autorem prezentované souvislosti dokládají, že význam historie, vtom obzvláště vojenské, stoupá nepřímou mírou s tím, jak se prohlubuje krize v bezpečnostní situaci státu. S ohledem na fakt, že v ukrajinsko-ruském konfliktu hraje důležitou roli informační válka, pro niž představuje historie klíčovou zásobárnu pomyslné munice, je nutnost správně rozumět minulosti o to důležitější.
Autorovi nelze, než poblahopřát k dosaženým výsledkům a popřát mnoho štěstí v další badatelské oblasti.
Autor:
Aleš Binar
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru