14.6.2019 • Příslušníci Katedry protivzdušné obrany Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany se v těchto dnech aktivně podílejí na aliančním cvičení Tobruq Legacy 2019. Jedná se již o 5. ročník cvičení, který je zaměřen především na prohloubení interoperability a sladěnosti činností jednotek pozemní protivzdušné obrany v rámci NATO.
Cvičení probíhá na několika místech v Polsku. České jednotky působí na severu u pobřeží Baltského moře a jsou zastoupeny především příslušníky 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic se systémy 2K12 KUB (v kódu NATO, SA-6 Gainful) a RBS-70. V rámci cvičení proběhnout i ostré raketové střelby, které jsou označovány jako největší raketové střelby v historii NATO. Tyto budou probíhat ve dne i v noci a střílet budou téměř všechny jednotky účastnící se cvičení.
Příslušníci Univerzity obrany pod vedením podplukovníka Jana Farlíka působí v týmu mezinárodních hodnotitelů a jejich úkolem je posoudit činnost a schopnosti jednotek působit a spolupracovat s ostatními jednotkami ze zemí NATO. Členové Katedry protivzdušné obrany se dosud podíleli na všech předchozích ročnících tohoto cvičení, což svědčí o nadstandardní spolupráci Univerzity obrany s vojskem.
Více informací o cvičení Tobruq Legacy 2019 lze nalézt
zde.
Souběžně s tímto cvičením se příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku připravují na ostré střelby z kompletů velmi krátkého a krátkého dosahu (S-2M, S-10M2D a RBS-70), které proběhnou ve vojenském újezdu Hradiště v následujících dnech.
Těchto příprav a nácviků se účastní i student 4. ročníku Katedry protivzdušné obrany četař Jan Formánek, který tak má možnost ověřit si své dosavadní znalosti a získat nové zkušenosti přímo z praxe.
Další informace o tomto cvičení lze nalézt
zde.
Autor a foto:
Vadim Starý
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru