14.6.2019 • Ve dnech 6. až 8. června 2019 se Univerzita obrany již potřetí zúčastnila Veletrhu vědy v PVA EXPO v pražských Letňanech. Na tradičním veletrhu konaném pod záštitou Akademie věd ČR se představilo více než 100 expozic z řady ústavů a pracovišť Akademie věd ČR, ale také z dalších vědeckých institucí, univerzit a inovativních firem rozprostírajících se na ploše více než 8 tisíc metrů čtverečních.
Na jednotlivých stáncích si návštěvníci mohli vyzkoušet pokusy v improvizovaných laboratořích, seznámit se s interaktivními exponáty spadajícími do nejrůznějších kategorií vědy, od chemických pokusů přes virtuální realitu až po simulace kosmických jevů.
|
|
Stánek Univerzity obrany budil zájem mezi návštěvníky veletrhu a to u všech věkových kategorií. Děti a studenti si nejčastěji chtěli vyzkoušet pilotovat letoun díky virtuální realitě poskytnuté Katedrou letecké techniky Fakulty vojenských technologií. Starší věkovou skupinu návštěvníků veletrhu zaujala možnost zjistit úroveň jejich fyzického a psychického stresového zatížení a odolnost vůči stresu. Dále také díky Katedře leadershipu Fakulty vojenského leadershipu mohli absolvovat test pozornosti a kognitivní trénink paměti. Mnoho návštěvníků stánku Univerzity obrany mělo spoustu dotazů na možnosti a celkový průběh studia a našlo se mezi nimi několik vážných zájemců o studium a dokonce i našich budoucích studentů, kterým nyní zbývá zvládnout pouze základní výcvik ve Vyškově.
Součásti prezentace Univerzity obrany byly také dvě panelové diskuze. První z nich proběhla úvodní den veletrhu, ve čtvrtek 6. června. Hlavní slovo měl absolvent Univerzity obrany Martin Šonka, loňský vítěz série Red Bull Air Race a téměř nepřekonatelný akrobatický pilot. Jeho vystoupení, kterého se účastnila také jeho pravá ruka podplukovník Petr Františ, pomohlo zaplnit tři čtvrtiny obrovského sálu v prostorách výstaviště. Odlehčená přednáška plná odpovědí na všetečné dotazy diváků měla velký úspěch. Po skončení se na stánek Univerzity obrany přišel Martin vyfotit nejen se studenty univerzity.
|
|
Druhá panelová diskuze proběhla následující den ve stejném čase a nesla název: „Moderní válka: Kyberprostor, doména pro studenou válku 2.0?". Plukovník gšt. Miroslav Feix, z nově zřizovaného velitelství kybernetických sil a informačních operací AČR, doktor Jakub Fučík a magistra Miroslava Pavlíková z Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií přibližně hodinu zodpovídali dotazy z publika ohledně možného kybernetického konfliktu. Přednáška se také nesla v uvolněném duchu, avšak s důrazem na důležité otázky k tématu kybernetické obrany.
Letošního ročníku Veletrhu vědy se zúčastnilo více než 30 tisíc návštěvníků. První expoziční dny přilákaly celé třídy studentů základních a středních škol. Poslední výstavní den – sobota na pražském výstavišti přitáhla především rodiny s dětmi. V rámci pátého ročníku veletrhu byly díky atraktivnímu programu a poutavé formě prezentace představeny výsledky práce českých vědců a výzkumníků, novinky a zajímavosti ze světa vědy.
Autor:
Veronika Chlupová
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru