14.5.2019
• Pět desítek studentů UO napříč všemi ročníky vyslyšelo výzvu a zapojilo se do akce Univerzita obrany dává naději. Jediná vojenská vysoká škola v České republice se po pěti letech vrací k projektu, jehož cílem je získat mezi studenty nové zájemce o zápis do registru dárců kostní dřeně a o vstup mezi dárce krve. Projektem chce Univerzita obrany přinést větší naději na uzdravení vážně nemocných lidí a darovanou krví zachránit lidské životy.
Před měsícem získali studenti informace o možnostech a podmínkách dárcovství na vstupní přednášce, padesát z nich se přihlásilo a v pondělí odpoledne dorazilo k odběru vzorků. „S Univerzitou obrany spolupracujeme dlouhodobě, jako dárci krve jsou studenti velice spolehliví, a tak jsme rádi, že můžeme tuto spolupráci rozšířit," zhodnotila význam akce MUDr. Simona Hohlová, vedoucí lékařka Transfúzního a tkáňového oddělení Fakultní nemocnice Brno. Přínos ze strany Univerzity obrany v tomto směru přirovnala k další velké profesní skupině - Policii ČR.
Na rozdíl od předchozího projektu bylo nyní poskytnutí biologických vzorků pro posouzení znaků potřebných pro výběr případného příjemce kostní dřeně výrazně jednodušší. Spočívalo totiž ve stěru ústní sliznice na speciální štětičky, které studenti po zaschnutí zalepili do obálky. Každý z potenciálních dárců pak s pracovnicemi Transfúzního a tkáňového oddělení vyplnil a podepsal příslušný formulář.
„Myslím, že to má smysl a kdybych v budoucnu sama potřebovala pomoci, tak je dobře, že lidé v takovém registru jsou," vysvětlila své rozhodnutí četařka Zdeňka Morávková. Její kolega z vyššího ročníku ji doplňuje: „Je to dobrý pocit zachránit druhému člověku život." A včerejší akcí to nekončí. V říjnu se studenti Univerzity obrany společně vypraví na skupinové darování krve.
Autor:
Viktor Sliva
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru