26.4.2019
• Jubilejní 20. ročník konference protivzdušné obrany pod názvem „Evolution of Three Air Defence Pillars: C2-Sensors-Effectors for 21st Century Threats and Challenges", který uspořádala Katedra protivzdušné obrany Fakulty vojenských technologií, se nesl v duchu upřesnění aktuálních vzdušných hrozeb a optimalizace odpovídajících schopností těmto hrozbám čelit.
Již v úvodním vystoupení plukovníka gšt. Petra Čepelky, který zde zastoupil ředitele Sekce rozvoje sil MO, zazněla potřeba nové hrozby hluboce analyzovat a nutnost jim čelit jednak společně a s dostatečným předstihem. Na analýzu hrozeb musí navázat rozbor stávajících schopností a pak – samozřejmě v aliančním kontextu – definování společných i národních ambicí. Realizované ambice promítnuté do kvalitativně nových schopností jsou hlavním kritériem úspěšnosti tohoto procesu. Jak tento proces uchopit a jaké prostředky jsou a budou k dispozici, bylo demonstrováno v následujících vystoupeních národních a aliančních reprezentantů a také představitelů obranného průmyslu.
Letošní konference PVO se konala na pozadí významných aktivit směřujících zejména ke kvalitativnímu rozvoji Vzdušných sil AČR. K těm patří zejména zásadní akvizice ve prospěch vojska pozemní PVO, ale i radiotechnického vojska a letectva. Je tak i příznačné, že o převzetí záštity nad konferencí PVO 2019 byli požádáni velitel Vzdušných sil AČR generálmajor Petr Hromek, ředitel Sekce rozvoje sil MO generálmajor Ivo Střecha a ředitel Sekce plánování schopností MO generálmajor Jaromír Alan.
Dvacátého ročníku konference PVO konaného ve dnech 16. a 17. dubna 2019 se účastnilo celkem 103 osob z 10 států. Kromě představitelů vojenských útvarů a zařízení, akademických institucí a dalších zainteresovaných subjektů se zúčastnili zástupci 23 firem obranného průmyslu. Zaznělo celkem devatenáct příspěvků včetně čtrnácti zahraničních.
Autor:
Miroslav Krátký, foto:
Viktor Sliva
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru