8.2.2019
• Ve dnech 14. ledna až 1. února jsme se v počtu 7 studentů skupiny 14-5D, tedy modulu velitel dělostřeleckých jednotek, zúčastnili praktické přípravy v posádce Jince, u 13. dělostřeleckého pluku „Jaselského". Naše očekávání byla zpočátku rozporuplná, neboť pověst Jinců u studentů Univerzity obrany je bohužel založena na mylných představách, které nám byly během několika týdnů vyvráceny.
První dojmy, které jsme z Jinců měly, byly opravdu dobré. Ubytováni jsme byli v nově zrekonstruované moderní ubytovně, kterou by mohly Jincům ostatní útvary jen závidět. Jak jsme druhý den po ubytování zjistili, moderní není jen ubytovna, ale i kasárna. Celkově jsme tedy zhodnotili Jince jako moderní útvar s příjemným zázemím.
To zatím bohužel nelze říci o technice, kterou posádka disponuje. Jak je známo, Jince disponují samohybnou kanónovou houfnicí (ShkH) vz.77 neboli DANA, zahlédnete zde i UAZ či Pragu V3S. To by však po plánované modernizaci mělo býti minulostí.
13. dělostřelecký pluk se skládá ze 131. a 132. dělostřeleckého oddílu. Naše skupina byla přidělena ke 132. dělostřeleckému oddílu, kterému velí pan pplk. Hebnar. Během tří týdnů jsme u tohoto oddílu získali praktické zkušenosti, které nám budou ku prospěchu nejen během studia, ale především po jeho absolvování, na našich budoucích velitelských pozicích.
První týden jsme v posádce zažili tzv. „Jaslo". Jedná se o mezinárodní soutěž obsluh děl a koná se u příležitosti výročí významného dne Jaselské operace, kdy československé dělostřelectvo za 2. světové války, vedlo nejúspěšnější dělostřeleckou bitvu. Dodržování tradic a připomínání historie, i to patří k 13. dělostřeleckému pluku a ke všem dělostřelcům.
V dalších dnech se naše skupina seznamovala s technikou a to průzkumnými systémy LOS, průzkumným kompletem Sněžka, ale zejména pak s dělostřeleckým systémem ShKH vz.77 Dana. Dále jsme absolvovali zaměstnání, kdy jsme se prakticky i teoreticky vzdělávali v oblasti dělostřeleckého průzkumu. I přes nepříznivé počasí, jsme denně pracovali s dělostřeleckou buzolou a průzkumnými výnosnými soupravami a sami si tak mohli vyzkoušet, co obnáší práce dělostřeleckého průzkumu. V neposlední řadě jsme si v praxi vyzkoušeli i práci počtářů, s přístrojem pro řízení palby PUO-9M.
Musím zmínit naprostou profesionalitu vojáků, kteří nás s technikou i prací dělostřelců seznamovali. Ze strany vojáků nebylo cítit žádné opovržení či nevraživost k nám, jako jejich možným budoucím nadřízeným. Ochotně nám zodpovídali všechny naše dotazy a snažili se nám předat své zkušenosti.
Celkově hodnotíme praktickou přípravu velice pozitivně. Bylo pro nás velmi přínosné seznámit se s každodenním životem v posádce a také si srovnat teorii naučenou na Univerzitě obrany s praxí u útvaru. V tomto ohledu shledáváme praxi u útvaru za velice přínosnou, což nám potvrdili i důstojníci, kteří v Jincích již slouží a tuto možnost v minulosti neměli. Za celou skupinu bych pak rád poděkoval velení pluku i posádce za vstřícný a obětavý přístup. Vytvořili pro nás výborné podmínky a my se budeme rádi do Jinců vracet a nakonec zde i sloužit.
Autor: rtn.
Alexandr Gabrik (14-5D, 2. ŠR, 4. ročník Univerzity obrany)
Video ČT24:
Armádní nábory zabírají: Vojáků je nejvíc od zrušení povinné vojenské služby (Studenti UO od 0:55)
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Google+