19.11.2018
• Studenti Univerzity obrany se v sobotu zúčastnili vzpomínkových akcí u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. Dopoledne tvořili čestnou stráž u pomníku tří odbojů v Rooseveltově třídě, v podvečer se pak se svými kolegy z dalších vysokých škol zapojili do akce s názvem Brněnský sedmnáctý.
Sedmnáctý listopad se do české historie zapsal hned dvakrát. Nejprve v roce 1939, kdy oddíly SS a německé policie přepadly vysokoškolské koleje v odvetě za protiněmecké demonstrace konané po úmrtí studenta Jana Opletala. Podruhé pak v roce 1989, kdy pohotovostní jednotky SNB brutálně napadly účastníky pietního aktu spojeného právě s Janem Opletalem.
Tyto události v sobotu dopoledne připomněli za město Brno u pomníku tří odbojů primátor Petr Vokřál a jeho náměstci Petr Hladík, Martin Ander a Jaroslav Kacer. Kromě toho byli na akci přítomni také zástupci Jihomoravského kraje, soudů či Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Po vystoupeních řečníků zahrál sextet Vojenské hudby Olomouc a na závěr pietního aktu pak zazněla také státní hymna České republiky.
V podvečer si pak listopadové události let 1939 a 1989 připomněli na náměstí Svobody v rámci akce Brněnský sedmnáctý studenti, kteří vždy byli hnacím motorem a zároveň indikátorem zdraví demokratické společnosti. Studenti brněnských vysokých škol společně uctili památku těch, kteří se postavili zločinným režimům a připomněli si hodnoty, za které nejen studenti v letech nesvobody bojovali. Zástupci Univerzity obrany jako praporečníci přinesli na pódium vlajku České republiky, během následného lampionového průvodu pak položili věnce v areálu Kounicových kolejí.
Autor:
Viktor Sliva, foto: Magistrát města Brna a
René Rámiš
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Google+