10.10.2018
• Minulý týden se na Slovensku, a to v Banské Bystrici a ve Staré Lesné, uskutečnily paralelně dvě mezinárodní konference. První z nich pojednávala o událostech roku 1938, druhá pak o protikomunistickém odboji. Obě konference byly přitom zastoupeny příslušníky Katedry vojenského umění.
Ve dnech 3. až 4. října hostily prostory Muzea Slovenského národního povstání v Banské Bystrici mezinárodní vědeckou konferenci s názvem Slovensko 1938 – Československo v zovretí mocností. Za hojné účasti více než dvaceti prezentujících ze Slovenska, České republiky, Francie, Polska a Rumunska zazněly příspěvky, které se týkaly dění v roce 1938 nejen v českých zemích a na Slovensku, ale i v zahraničí. Univerzitu obrany v Brně na konferenci zastupovali a se svými příspěvky vystoupili hned dva její příslušníci, a to již první den jejího konání. Milan Vyhlídal se ve svém referátu Československé vojenské zpravodajství v osobních vzpomínkách škpt. Františka Fárka zaměřil na využitelnost pamětí tohoto zpravodajského důstojníka pro poznání zpravodajského působení v období mnichovské krize a Aleš Binar v příspěvku Hodnocení operačního nasazení Sudetoněmeckého Freikorpsu německým velením v roce 1938 pojednal o vojenském aspektu dění v českém pohraničí. Vědecké setkání pokračovalo konferenčním blokem i následujícího dne se zaměřením především na problematiku politiky a společnosti v tomto pro československé dějiny kritickém obdobím.
Ve dnech 2. až 5. října se konala ve Staré Lesné u Popradu druhá mezinárodní konference pod názvem Ozbrojený protikomunistický odpor v strednej a východnej Európe (1944–1953) – politické, vojenské, právne a etické aspekty. Za Univerzitu obrany v Brně se svým referátem Burlak – velitel sotně Ukrajinské povstalecké armády, jeho život a boj vystoupil Tomáš Řepa. Příspěvek byl zaměřen zejména na průběh dramatického života tohoto schopného velitele, speciální pozornost byla věnována střetům s československou armádou a bezpečnostními jednotkami během československé anabáze Ukrajinské povstalecké armády na podzim 1947. Konference se dále účastnili zástupci z univerzit ze Slovenska, České republiky, Litvy, Polska a Ukrajiny.
Výstupy z obou konferencí, včetně uvedených příspěvků, budou zpřístupněny širší veřejností v kolektivní monografii. Publikační výstupy příslušníků Katedry vojenského umění současně naplňují stanovené úkoly Dlouhodobého záměru rozvoje organizace „ROZUM".
Autoři: Aleš Binar,
Tomáš Řepa,
Milan Vyhlídal