31.5.2018
• Po dvou letech byl 28. května 2018 na Univerzitě obrany zahájen čtyřtýdenní kurz „Krizové řízení, bojová pohotovost a mobilizační plánování" určený pro příslušníky ozbrojených sil ČR s výjimkou příslušníků Krajských vojenských velitelství.
V úvodní hodině přivítal přítomné zástupce Katedry vojenského umění pplk. Ing. Jaroslav Staněk a za Sekci plánování schopností MO mjr. Ing. Petr Šteberl, v jejíž gesci je kurz plánován a odborně externími pracovníky zabezpečen. Zázemí pro jeho uspořádání poskytla Univerzita obrany ve spolupráci s Fakultou vojenského leadershipu, Katedrou vojenského umění.
Cílem tohoto čtyřtýdenního kurzu je teoreticky a prakticky připravit vybrané příslušníky rezortu obrany pro výkon služby na štábních funkcích zaměřených na řešení otázek spojených se zabezpečením oblasti krizového řízení, bojové a mobilizační pohotovosti. Tento kurz je jedinečný ve svém obsahu a pojetí, který komplexně připravuje vojenskou odbornost 89 „bojová pohotovost, mobilizační plánování a příprava státního území". V letošním roce se jej účastní celkem 29 příslušníků rezortu obrany. Teoretická výuka kurzu je zaměřena na aktuální otázky bojové pohotovosti, bojové připravenosti, mobilizační plánování a seznámení s problematikou doplňování osob, přípravou a výcvikem aktivních záloh. Teoretickou část následně doplní dvě praktické ukázky. První ukázka u Krajského vojenského velitelství Brno se zaměřením na plánování a organizování odvodního řízení občanů povolaných k výkonu mimořádné služby za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu. Druhé zaměstnání realizované u Centra zabezpečení zdravotnickým materiálem Bystřice pod Hostýnem, bude orientováno na praktickou oblast plánování, zabezpečení, příjem osob a věcných prostředků vlastního útvaru při jeho mobilizačním rozvinutí.
Kurz bude po čtyřech týdnech výuky ukončen závěrečnými zkouškami, ve kterém příslušníci potvrdí své vědomosti před zkušební komisí.
Autor:
Jaroslav Staněk, foto: Viktor Sliva
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Google+