9.4.2018
• Pro své důstojníky realizuje Armáda Spojených států amerických několik vzdělávacích programů. Jedním z nich je program Olmstedoy nadace (The Olmsted Foundation). Jeho účelem je poskytnout tříleté období pro studium na některé ze zahraničních univerzit s cílem získat magisterské vzdělání a zdokonalit se v cizím jazyce. Získání stipendia je přitom prestižní záležitostí, každoročně jej z celé armády obdrží jen asi patnáct až dvacet nejschopnějších důstojníků. Dva z nich se přitom toto pondělí zapojili do výuky Katedry vojenského umění.
V rámci předmětu Historie a tradice Ozbrojených sil České republiky, který je otevírán pro studenty prvního ročníku obou brněných fakult, provedli dne 26. března přednášku dva důstojníci Armády Spojených států amerických, kteří jsou současně držiteli Olmstedova stipendia, kpt. Jennifer Purser a kpt. Brandon Frei.
Ve své přednášce se zaměřili na členění pozemních sil Armády Spojených států amerických a na krátké vylíčení jejich historie a úkolů, které plní. V zásadě platí, jak oba přednášející zdůraznili, že americké pozemní síly svou strukturou odpovídají českým, početně jsou však nesrovnatelně větší. Co naopak službu v americké armádě odlišuje, to je systém rychlé rotace mezi jednotlivými pozicemi, což oba dotyční potvrdili na vlastním případě; i když je délka služby stanovena zpravidla na jeden rok, není neobvyklé i mnohem kratší, jen několik málo měsíců trvající přidělení.
O tom, že se přednáška setkala se zájmem, svědčí i neformální diskuse, která se rozvinula po jejím skončení. Katedra vojenského umění, respektive Fakulta vojenského leadershipu uvažuje proto o realizaci dalších obdobných aktivit.
Autor: Aleš Binar
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Google+