Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
V Jeseníkách byl zahájen extrémní armádní závod Winter Survival

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 

Aktuality Univerzity obrany

V Jeseníkách byl zahájen extrémní armádní závod Winter Survival

Počet shlédnutí: 2401

​30.1.2018 • Nástupem účastníků a zapálením ohně mistrovství bylo v neděli v podvečer na Ovčárně pod Pradědem v Jeseníkách zahájeno mezinárodní Mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2018. Vojáky přivítalo počasí Jeseníkům již typické – hustá mlha, silný nárazový vítr, chlad až na kost. 

V dovednostech, jak přežít v zimě v horách, bude do čtvrtka v nejvyšších moravskoslezských horách soutěžit dvacet armádních týmů ze sedmi zemí Evropy. Do čtyřdenního vytrvalostního závodu se zaregistrovalo 14 domácích a 6 zahraničních vojenských družstev. V rámci Armády ČR jsou osmi družstvy reprezentovány pozemní síly, vojenské školy vyslaly tři týmy, po jednom družstvu jsou zastoupeny vzdušné síly, Vojenská policie a Agentura logistiky ve Staré Boleslavi. Za Univerzitu obrany jedou 2 družstva složená ze studentů. Ze zahraničí přijeli vojáci z Belgie, Německa, Polska, Slovenska, Rakouska a Ukrajiny.

„Zkušenosti vojáků z  posledních zahraničních operací nás utvrzují v tom, že je nezbytné cvičit vojáky v plnění úkolů v extrémních podmínkách, jaké můžete očekávat zde. Krásné, ale klimaticky drsné prostředí zimních Jeseníků dokonale prověří vaši fyzickou zdatnost a psychickou odolnost. Budete muset prokázat nejen vysokou úroveň schopností a dovedností z oblasti speciální tělesné přípravy, ale také pevnou osobní vůli a zejména smysl pro kolektivní spolupráci. V soutěži mohou zvítězit jen ti nejlépe připravení, ale uznání a obdiv patří vám všem, kteří soutěž dokončíte," uvedl k více jak šedesáti účastníkům mezinárodního mistrovství ředitel sekce rozvoje a plánování schopností MO brigádní generál Jaromír Alan.

Poprvé v historii se na start kromě armádních týmů postavila také dvě policejní družstva. Jde o týmy elitních zásahových jednotek Moravskoslezského a Jihomoravského kraje. Policisté tak poměří své síly a dovednosti s vojenskými profesionály.

Dnes tříčlenné vojenské a policejní týmy absolvují zrychlený přesun od Ovčárny pod Pradědem přes vrchol Malý Děd, Videlské sedlo do Šumné u Bělé pod Pradědem. Součástí přesunu je také měřený terénní sjezd. Odpoledne je pak na programu disciplína „navaž spojení". V rámci ní musí každý tým jednoho svého člena vytáhnout na laně asi do třicetimetrové výšky v korunách stromů, vyměnit baterie ve vysílačce a navázat spojení. První mrazivou noc po náročném dvacetikilometrovém přesunu prožijí vojáci v lese na Šumné.

Až do středy se budou vojáci na lyžích a s kompletní výbavou pro přežití pohybovat po hřebenech Hrubého Jeseníku a při tom zdolávat skalní stěny, překonávat říční rokle a vodní toky, poskytovat první pomoc a transportovat zraněného, střílet na terče z útočné pušky Bren a pistole Phantom či vést boj s nepřítelem o bunkr z pohraničního opevnění. Závod, který tradičně organizuje Univerzita obrany v Brně, končí ve čtvrtek paralelním slalomem a orientačním během.


 
Autor: Pavel Pazdera, mluvčí WS 2018, foto: Jiří Pařízek

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa