10.5.2017
• V den konce druhé světové války uctili památku obětí nacistického běsnění také hlavní představitelé města Brna, Jihomoravského kraje, příslušníci Univerzity obrany a zástupci spolků a organizací sdružující zejména válečné veterány. Společně položili květiny k pomníku s plastikou Vlastence v areálu Kounicových kolejí v Brně.
„Dnes slavíme Den osvobození od nacismu, tedy výročí dne, kdy Německo podepsalo bezpodmínečnou kapitulaci. Bohužel i 72 let poté v Brně, a nejen v něm, probublávají nacistické názory a tendence," upozornil primátor města Brna Petr Vokřál.
Historie Kounicových kolejí se datuje na začátek 20. století, kdy hrabě Václav z Kounic inicioval vznik spolku, který měl za cíl vybudovat studentské koleje. V roce 1922 byl položen základní kámen stavby, která se realizovala dle projektu profesora české techniky Karla Hugo Klepky. Nové studentské koleje byly koncipovány jako polyfunkční stavba s menzou, tělocvičnou, přednáškovým sálem a knihovnou. Koleje sloužily vysokoškolským studentům až do 17. listopadu roku 1939, kdy je obsadilo a zabralo brněnské gestapo. Pod záminkou ilegální odbojové činnosti odtud okupanti odvlekli 173 studentů do koncentračního tábora Sachsenhausen. Akademická půda se proměnila v úřadovny a vězení nacistické tajné státní policie. V průběhu 2. světové války tu byly vězněny desítky tisíc českých odbojářů, z nichž bylo mnoho popraveno na nádvoří budovy. V současné době budova opět slouží jako koleje pro studenty Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.
V tradičním termínu 9. května se uskutečnil také pietní akt na čestném pohřebišti sovětských vojáků na Ústředním hřbitově v Brně. Po položení věnců a květin u pilíře se sochou vojína, kterého se zúčastnili také zástupci Univerzity obrany, vystoupili s projevy generální konzul Ruské federace v Brně Alexandr Budajev, hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a primátor města Brna Petr Vokřál. Na závěr vzpomínkové akce proběhla panychida.
Autor: redakce, foto: Marie Schmerková a
Stanislav Poráň