8.12.2016 • V rámci studijní cesty zahrnující návštěvu České republiky, Slovenska, Maďarska, Turecka a Arménie na Univerzitu obrany krátce zavítala skupina studentů NATO Defence College v Římě. V čele delegace stál děkan této vojenské vzdělávací instituce brigádní generál v zál. František Mičánek, který do konce července 2016 zastával pozici ředitele Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany.
V úterý posluchače kurzu přijal v Praze zástupce náčelníka Generálního štábu - inspektor AČR generálmajor Jaroslav Kocián na přednáškovém setkání, jehož součástí bylo i vystoupení náměstka ministra obrany pro řízení Sekce obranné politiky a strategie MO Jakuba Landovského. Studenti se měli možnost seznámit s přístupy České republiky k řešení aktuálních problémů spojených se zajišťováním bezpečnosti a obrany státu ve vazbě na dynamiku změn bezpečnostního prostředí.
Generál Mičánek se během setkání vyjádřil k roli, kterou tato vzdělávací instituce sehrává: „Je důležité pochopit, co NATO Defence College je, proč tady je a k čemu slouží jednotlivým státům."
Během středečního pobytu na Univerzitě obrany k frekventantům římské vojenské školy promluvil zástupce ředitele Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií Josef Procházka, Ph.D. V krátkosti je seznámil s posláním a činností této vědeckovýzkumné a vzdělávací instituce působící v oblastech souvisejících se zajišťováním bezpečnosti a obrany České republiky a jejích aliančních partnerů. Ve svém vystoupení mimo jiné zdůraznil: „Bezpečnostní výzvy, kterým musíme v současnosti čelit, mají globální charakter, a proto je nezbytné při jejich řešení uplatňovat mnohonárodní přístup. Mnohonárodní spolupráce je efektivnější, pokud si její aktéři rozumějí a uplatňují obdobné mechanismy uvažování. Jednou z cest, jak tohoto ideálního stavu dosáhnout, je i společné mnohonárodní vzdělávání."
Autor: Viktor Sliva