2.8.2016
• Ve vestibulu vstupní budovy areálu vyškovských kasáren to v první srpnové ráno vypadá jako ve včelím úlu. Na rozdíl od předchozích let se letošní nováčci nastupující k dvouměsíční základní přípravě v rámci studia na Univerzitě obrany neshromažďují v přilehlém kinosále, ale přímo ve vestibulu je instruktoři podle jmen rozdělují do čet. Příslušníci jedné z nich se seřazují u vstupu do vedlejšího sálu, kde probíhají administrativní úkony.
„Připravte si občanky, rozhodnutí o povolání do služebního poměru, případně smlouvu o ukončení pracovního poměru," znějí instrukce předtím, než se dlouhý had mladých lidí začíná přesouvat dovnitř. Jako jeden z prvních vchází Jan Hampl z Kunčiny, který nastupuje na Fakultu vojenského leadershipu. „Je to kvůli disciplíně, řádu, který zde panuje, a taky kvůli jistotě práce," odpovídá mladík na otázku, proč se rozhodl pro studium na vojenské škole. Jasno má také ve volbě studijního modulu – chce se stát velitelem průzkumných jednotek.
Příslušníci další čety zatím ve vestibulu řeší organizační záležitosti. „Má někdo z vás zaparkované auto venku před areálem?" ptá se instruktor a zvednutou rukou se hlásí šest nastávajících studentů. „Jste všichni ubytovaní?" Tentokrát se hlásí ti, u jejichž nohou leží nebo na jejichž zádech spočívá zavazadlo s osobními věcmi. Mezitím kolem prochází četa, vracející se z jídelny, takže muži i dívky se do zástupu řadí nejen se složkou obsahující vyžadované dokumenty, ale také s dlouhou bagetou a plastovou lahví s vodou.
Po vyřízení administrativních záležitostí, lékařské prohlídce a vybavení jídlem a pitím odchází první z čet do výstrojního skladu. „Až dostanete maskáče, nechte je na sobě a pak si je tady v klidu složíte zpátky do tašky a ještě se převlečete zpátky do civilu. Ať si ho naposledy užijete," dává instruktor pokyny předtím, než se první čtveřice vydá vyzvednout jednotlivé součásti výstroje. Maskáčové tašky se postupně plní vším, co vojáci budou v následujících měsících potřebovat.
Uplynuly pouhé tři hodiny a více než třísetčlenný had nováčků s nástupními doklady se blíží ke konci. Jako jeden z posledních přichází na řadu Martin Šoupal. „Vždycky jsem chtěl být vojákem, bude to pro mě čest," říká absolvent gymnázia v Havlíčkově Brodě, který na Fakultě vojenských technologií bude usilovat o některý ze studijních modulů spjatých s leteckou technikou.
Během pondělního rána tak svou kariéru profesionálního vojáka zahájilo na Univerzitě obrany 353 nových příslušníků armády. Z toho 180 v rámci Fakulty vojenského leadershipu, 143 hodlá studovat na Fakultě vojenských technologií a 30 bude po skončení přípravy směřovat do Hradce Králové na Fakultu vojenského zdravotnictví.
Autor: Viktor Sliva