2.5.2016
• Po většinu roku zní Křídlovickou ulicí v Brně dunění mantinelů a křik fanoušků, kteří ve zdejší extraligové aréně povzbuzují svůj hokejový klub Kometa. V pátek 29. dubna však svištění pryžových projektilů vystřelovaných na branku soupeře vystřídal tichý laserový paprsek, kterým se z pistole pokoušeli trefit tři připravené terče žáci nedaleké základní školy Křídlovická během dopolední akce konané v rámci projektu POKOS.
A ještě jedna spojitost s hokejem. „Pane učiteli, víte, kdo to je?" táže se žák druhého stupně svého pedagoga a prstem ukazuje na hokejistu v „maskáčovém" dresu na titulní straně Listů Univerzity obrany, které jsou zde spolu s dalšími materiály k dispozici. Snímek připomíná dvě utkání Komety Brno pod otevřeným nebem, na jejichž uspořádání se spolupodílela právě jediná vysoká vojenská škola v ČR. Teď studenti a pracovníci Univerzity obrany prezentují žákům atraktivní program, představující tu část jejich činnosti, která napomáhá při přípravě občanů k obraně státu.
„No, to je pomoc tomu prvnímu, kdo to potřebuje," zní jedna z odpovědí na otázku desátnice Hany Pískové, co to je první pomoc. Poté, co věc uvede na pravou míru, seznamuje vojenská studentka žáky rozesazené kolem sebe s postupem při oživování člověka. V sousedním hloučku se šesťáci soukají do protichemických obleků a neodradí je ani jejich nadměrná velikost určená pro dospělé osoby. „Matěji, není v tom horko?" ptá se s úsměvem přihlížející dívka jedné z neforemných postav korunovaných plynovou maskou, z níž hledí pár dětských očí přes jemně zamlžené okuláry. V dalším kruhu dětí využívá Mgr. Marek Žižlavský své bohaté pedagogické zkušenosti a organizuje soutěž ve střelbě z již zmíněné laserové pistole.
„Přínos vidím zaprvé v tom, že se děti seznámí s prací vojáků, a zadruhé by děti vzhledem k situaci ve světě měly být lépe připraveny," vysvětluje zástupkyně ředitele Mgr. Martina Šatinská důvody, které vedly vedení školy k zapojení do projektu POKOS. Jeho program kromě již uvedených praktických ukázek zahrnuje také přednášky osvětlující tématiku přípravy občanů k obraně státu či působení našich vojáků v zahraničních misích. Druhého ze zmíněných témat se na brněnské škole ujal podplukovník Milan Podhorec, který se s žáky podělil o zkušenosti, jež v roce 2008 získal během půlroční mise v Afghánistánu a které se zdaleka netýkaly pouze vojenských záležitostí. „S těmi dětmi, které chodily do školy, jsme mohli alespoň trochu komunikovat, ostatní na nás jen prosebně hleděly s nataženou rukou." Tak znělo poselství o významu vzdělání v zajímavém vystoupení podplukovníka Podhorce před žáky ZŠ Křídlovická.
Autor:
Viktor Sliva