Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Studenti UO přivezli z guyanské džungle dva nové jaguáry

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 

Aktuality Univerzity obrany

Studenti UO přivezli z guyanské džungle dva nové jaguáry

Počet shlédnutí: 1104

​​​27.4.2016 • Odznaky s vyobrazením jaguára jako symbol absolvování kurzu francouzské cizinecké legie si z Jižní Ameriky přivezli studenti Univerzity obrany rotmistr Zbyněk Polka a nadrotmistr Martin Hejda. Ten navíc v individuálním pořadí získal mezi osmi desítkami účastníků kurzu druhé nejvyšší bodové ohodnocení s minimálním odstupem za vítězem. 

Největší francouzský departement, rozkládající se na severovýchodním pobřeží Jižní Ameriky, neuvítal studenty brněnské vojenské vysoké školy právě přívětivým způsobem. Představa exotické země zalité slunečním svitem se v tu chvíli hodně odkláněla od reality. „Přistávali jsme večer, bylo zamračeno, snášel se déšť, kolem takové nepřátelské prostředí a já si říkal: To jsme přiletěli do pěknýho pekla!" vzpomíná na začátek pobytu nadrotmistr Hejda.

Hned následující den se počasí umoudřilo a jediní dva zahraniční účastníci tradičního kurzu pořádaného 3. regimentem francouzské cizinecké legie mohli spolu s osmi desítkami „domácích" Francouzů „vyfasovat" výstroj a přesunout se na základnu v džungli. Další den začal koloběh cvičení, zdolávání důmyslných překážkových drah, instruktáží a úmorných přesunů. A právě v této činnosti mohli brněnští studenti uplatnit své orientační dovednosti získané během survivalových závodů a akcí skupiny Commandos.

„V džungli stačí vzdálit se na deset metrů a už kolegu nevidíte, proto jsme často používali píšťalky a museli jsme postupovat v menších rozestupech," říká rotmistr Zbyněk Polka. Spolu s nadrotmistrem Martinem Hejdou převzali navigaci celé čety. „Martin určoval azimut, já jsem krokoval, protože jsem znal délku svého kroku při chůzi s těžkým batohem," popisuje rotmistr Polka postup, díky němuž přivedli četu na určené místo v čase, který překvapil i instruktory.

K ověření získaných dovedností a znalostí slouží čtyřdenní zkouška přežití v džungli s minimálním vybavením. Účastníci kurzu jsou se zavázanýma očima z člunů vysazeni na neznámém místě a tam musí nejen přečkat krušné čtyři dny a tři noci, které tentokrát provázel neustávající déšť, ale také splnit řadu úkolů – postavit přístřešky s lůžky, lovecké stanoviště, zřídit pasti na zvěř a ryby a také postavit vor na zpáteční cestu. Tento úkol v rámci čety připadl kromě jiných i oběma studentům Univerzity obrany, kteří se za pochodu učili rozeznávat vhodné dřeviny. „Pokáceli jsme jeden strom a ověřili si, že plave. Pokáceli jsme vedlejší úplně stejný a ten šel ke dnu jako kámen," nyní se již Martin Hejda usmívá při vzpomínce na množství marné dřiny.

Za bonus za dosažené výsledky, oceněné i instruktory a veliteli cizinecké legie, považuje nadrotmistr Hejda možnost vychutnat si závěrečný skok z paluby vrtulníku do řeky proplétající se pralesem. „Pro mě byl ohromným zážitkem už jenom ten let, vidět jak to probíhá v podmínkách džungle. Letěli jsme zajímavým způsobem v malé výšce, ve velkém náklonu a s rapidními manévry," popisuje budoucí vojenský pilot několikaminutovou cestu z tábora nad řeku. Jeho kolega Zbyněk Polka celou situaci prožíval z trochu jiného pohledu, protože takový přesun vrtulníkem absolvoval poprvé v životě. Oba však vzápětí po zavěšení stroje nad hladinou a po odhození batohu čekal krok do prázdna a několikavteřinový volný pád do kalné vody. „Nebyl čas nad ničím přemýšlet, v tu chvíli s vámi mává adrenalin," hodnotí rotmistr Polka nejsilnější zážitek dvoutýdenní jihoamerické anabáze. 



Autor: Viktor Sliva, foto: CEFE a Martin Hejda

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa