15.1.2016
• V budově Univerzity obrany Kounicova 44 byly ve čtvrtek zahájeny dvě kartografické výstavy. První nese název Československo a Česko na mapových pohlednicích. Druhou zahájenou výstavu autoři nazvali Hospodářské mapy Československa nebo jejich části zpracované učitelem a kartografem Janem Přibylou.
Výstavy připravilo Sdružení přátel vojenské zeměpisné a povětrnostní služby a záštitu nad nimi převzal děkan Fakulty vojenských technologií UO plukovník Libor Dražan, jehož jménem na vernisáži vystoupil vedoucí Katedry vojenské geografie a meteorologie FVT plukovník Vladimír Kovařík. „Nedávno byly na chodbách tohoto traktu budovy zavěšeny historické mapy, a já doufám, že slabost, kterou k těmto dokumentům chováme my, se přenese i na studenty a akademiky jiných odborností," svěřil se plukovník Kovařík se svým přáním hostům vernisáže, z nichž mnozí dříve na UO studovali nebo pracovali. Mezi nimi byl i plukovník Jan Marša, ředitel Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu v Dobrušce.
Vystavené mapy a pohlednice pocházejí ze soukromých sbírek Tomáše Grima z pražského Zeměměřičského úřadu. „Mapové pohlednice se měly stát prostředkem propagace samostatného Československa, a proto se těšily velké podpoře také u Tomáše Garriqua Masaryka. První se objevily v roce 1915 a ukazovaly představu o budoucím územním rozsahu nového státu. Na jedné z nich například vidíme výběžek u Bratislavy. Jde o zárodek tehdy zvažovaného koridoru, kterým mělo být Československo spojeno s Jadranem," osvětlil okolnosti vzniku tradice mapových pohlednic Tomáš Grim.
Výstava Československo a Česko na mapových pohlednicích proběhla již dvanáctkrát na různých místech v ČR. Premiéru měla v Senátu Parlamentu ČR v roce 2014 pod patronací předsedy Senátu Milana Štecha.
Obě výstavy jsou ve foyeru univerzitní budovy přístupné zdarma až do 12. února.
Ke stažení: Plakát
Autor: Viktor Sliva