Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Studenti UO se prostřednictvím Legiovlaku seznamují s historií

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 

Aktuality Univerzity obrany

Studenti UO se prostřednictvím Legiovlaku seznamují s historií

Počet shlédnutí: 364

​​27.10.2015 • Skupina studentů Univerzity obrany se postupně vynořuje ze schodiště, stoupajícího z odbavovací haly nádraží v Brně-Králově Poli a shromažďuje se u průvodce stylově oděného do ruské uniformy doplněné o červenobílou stuhu na čepici, čekajícího na nástupišti u zdejší první koleje. Právě na ní během své pouti po České republice zastavil na čtrnáct dnů Legiovlak, tedy replika legionářského vojenského ešalonu z let 1918 – 1920, s nímž se čs. legionáři přesouvali během bojů s bolševiky přes Rusko po Transsibiřské magistrále.

Jedním z pilířů výuky na jediné vojenské vysoké škole v ČR je výchova k vlastenectví a k tomuto účelu pomáhá také unikátní expozice Legiovlaku. Tvůrci z Československé obce legionářské jejím prostřednictvím chtějí u veřejnosti a především mládeže obnovovat povědomí o československých legiích a jejich zásluhách na vzniku samostatného československého státu.

„Máme-li vychovávat budoucí důstojníky v historickém odkazu, je nezbytné, aby tuto historii poznali a aby se seznámili s osobnostmi, které se podílely na jejím utváření. Legiovlak je jeden z případů, kdy můžeme přednášenou teorii propojit s živou historií a navodit tak pocit, který nevytvoří ani tisíc prezentací," vysvětluje smysl návštěvy historického vlaku vrchní praporčík U​niverzity obrany štábní praporčík Libor Pliešovský, který na královopolské nádraží studenty přivedl.

Skupinu budoucích dělostřelců během jejich komentované prohlídky postupně doplňují další právě přítomní návštěvníci, kteří si unikátní železniční soupravu přijeli do Brna prohlédnout z bližšího i vzdálenějšího okolí. Mezi nimi i Karel Dvořáček z Blanska, jemuž se na krku houpá digitální fotoaparát. „Mí kolegové z klubu vojenských důchodců už nejsou tak pohybliví, tak jim přivezu alespoň nějaké obrázky," říká bývalý voják z povolání.

„Nezaujalo mě zde něco konkrétního, ale je to pro mě zajímavé z jiného důvodu," hodnotí prohlídku Legiovlaku  desátník Daniel Tománek z Fakulty vojenského leadershipu, který historickou expozici navštívil spolu s civilními studenty UO na konci minulého týdne „Jeden z mých předků sloužil v legiích, a tak se pokusím o něm něco zjistit z databáze, která je zde dostupná," vysvětluje student svůj záměr.

Prezentaci Legiovlaku doplňuje další ze součástí rozsáhlého dlouhodobého historického projektu s názvem Legie 100, a to putovní výstava Stejnokroje a výstroj československých legionářů, instalovaná ve vstupní hale objektu Univerzity obrany na Kounicově 44. Výstavou, přístupnou do 20. listopadu rovněž zdarma pro širokou veřejnost, chtějí organizátoři z Československé obce legionářské a Univerzity obrany zdůraznit hlubší smysl vlastenectví a vrátit do povědomí české veřejnosti odkaz zakladatelů našeho moderního státu.


Autor: Viktor Sliva​

​​

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa