Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Zlomový den Bitvy o Británii památným dnem MO

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 

Aktuality Univerzity obrany

Zlomový den Bitvy o Británii památným dnem MO

Počet shlédnutí: 408

​14.9.2015 • Dne 15. září 1940 se uskutečnilo největší střetnutí německé Luftwaffe s britskými stíhači Královského letectva za druhé světové války. S tímto dnem je spojena velmi úspěšná bojová účast československých stíhačů při odrážení německých náletů na Londýn. Patnácté září – kulminační den Bitvy o Británii – se tak nově stalo památným dnem resortu Ministerstva obrany, který si nyní připomínají i příslušníci Univerzity obrany. 

Po okupaci ČSR německými vojsky odešlo do zahraničí více než 1000 československých pilotů. Tito piloti, jejichž odchod organizoval především tehdejší Svaz československých letců, se pak zúčastnili v září 1939 bojů v Polsku, v roce 1940 ve Francii a posléze ve Velké Británii. Právě v britské RAF během Bitvy o Británii tvořili Čechoslováci asi osm procent celkového počtu britských stíhacích letců.

Čs. letci byli ve Velké Británii začleněni přímo do dobrovolnické zálohy Královského letectva, v němž nejprve vytvořili 310. stíhací peruť a 311. bombardovací peruť, později vznikají 312. a 313. stíhací perutě. Od srpna 1940 do května 1945 provedli naši letci přes čtyřicet tisíc bojových letů, zneškodnili více než 300 německých letadel, potopili několik lodí a ponorek a svrhli na válečně důležité objekty přes milion kilogramů pum. Pětiletou účast ve válce však čs. letectvo zaplatilo smrtí více než pěti set svých příslušníků.

Když si člověk uvědomí, za jakých okolností se čs. letci vydávali do války, aby mohli bojovat za svou zemi, naplní ho vůči nim obrovský obdiv a úcta. Úkolem dalších generací je, aby rozvíjely jejich odkaz i tradici, která dokáže překlenout propast času a zabránit zapomnění. Zvláště jedná-li se o ty statečné příslušníky národa, kteří za svou vlast obětovali to nejcennější – své životy.

„Legendární bitvy o Británii na podzim roku 1940 se zúčastnili i českoslovenští letci. Jejich odvaha a statečnost, ale i další jejich působení ve službách RAF za druhé světové války, patří k nejslavnějším kapitolám dějin našeho letectva,“ řekl náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář při zahájení výstavy, která nyní probíhá před budovou generálního štábu v Praze u příležitosti 75. výročí této události.

Generál Bečvář také zdůraznil, že Armáda České republiky je hrdá na všechny naše tehdejší vojáky, kteří bojovali proti nacismu doma i v zahraničí. Podotkl, že na odkaz druhoválečných letců úspěšně navazují naše vzdušné síly, které kromě našeho vzdušného prostoru působí po boku aliančních partnerů. „Věřím, že kromě vzpomínek na hrůzy a utrpení válečných let nám výstava připomene také hrdinství československých vojáků a jejich lásku k vlasti, za kterou mnozí položili život.“

 

Autor: Pavel Pazdera, foto: VÚA-VHA Praha

​ ​​​
   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa