13.3.2013 • V úterý 12. března 2013 se na Univerzitě obrany uskutečnilo slavnostní shromáždění příslušníků školy u příležitosti 14. výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance. Akademická obec univerzity a představitelé partnerských občanských sdružení si tak připomněli tento významný den České republiky a její armády.
Prorektor pro vnitřní řízení Univerzity obrany plukovník gšt. Ing. Miloslav Bauer, Ph.D., v úvodním projevu kromě důležitosti tohoto historického zlomu připomněl cestu, po níž prošla Armáda České republiky od začlenění do sil Severoatlantické aliance až po současnost. „Členství naší republiky v NATO se výrazně promítá právě do přístupů k výstavbě a zaměření ozbrojených sil České republiky. Smyslem našeho úsilí je rozvíjet aliančně integrovanou, moderně vybavenou a efektivně vycvičenou armádu, která i přes omezený rozpočtový rámec bude schopná se ctí dostát nejen dnešním, ale také budoucím výzvám,“ uvedl prorektor.
Členství v NATO se rovněž promítá i do koncepčních změn v české armádě. „Změny se nedotýkají pouze roviny technického a technologického vybavení vojsk a velitelsko-manažerských schopností řídících struktur, ale především oblasti kvality personálu a etického rozměru myšlení a chování příslušníků ozbrojených sil. Měnící se prostředí ve společnosti i v AČR, se dotýká bezprostředně i Univerzity obrany,“ podotkl plukovník gšt. Miloslav Bauer.
Podle prorektora klíčovými milníky, které vymezují a určují zaměření přípravy a vzdělávání studentů Univerzity obrany, budoucích vojenských profesionálů, jsou Bílá kniha o obraně, Koncepce přípravy a vzdělávání vojenského personálu a Strategická koncepce Severoatlantické aliance. „Tyto materiály mají rozhodující vliv i na transformaci systému vzdělávání na Univerzitě obrany, jejímž výsledkem budou nové, resp. aktualizované studijní programy, které budou implementovány do procesu vzdělávání na univerzitě od počátku akademického roku 2014/2015.“
Jak dále zaznělo na shromáždění akademické obce, Univerzita obrany má své nezastupitelné místo jako resortní instituce pro přípravu vojenských profesionálů dle standardů Severoatlantické aliance v oblasti terciárního vzdělávání, teoretické přípravy ve specializovaných kurzech a instituce pro celoživotní vzdělávání v resortu MO. O tom svědčí i hodnocení práce absolventů školy na různých velitelských postech nejen ve struktuře AČR, ale především při plnění úkolů v zahraničí. Konečně s prací jednoho z nich, podplukovníka gšt. Ing. Jaroslava Míky, se mohli seznámit i účastníci slavnostního shromáždění.
Velitel 211. taktické letky „Generála Františka Chábery“ z 21. základny taktického letectva v Čáslavi podplukovník gšt. Jaroslav Míka pohovořil o působení příslušníků úkolového uskupení AČR v misích Baltic Air Policing 2009 a 2012 v Pobaltí, které byly testem technologické vyspělosti našeho taktického letectva a úrovně připravenosti jeho příslušníků působit mimo domácí půdu. Během loňské více než čtyřměsíční mise provedli příslušníci letky na bojových letounech JAS-39C Gripen patnáct ostrých startů, takzvaných Alpha Scramble, proti narušitelům v zóně odpovědnosti. Nad Pobaltím nalétali 326 letových hodin a uskutečnili 298 letů, což je nadprůměrný výkon ve srovnání s jinými aliančními kontingenty, které zde během devíti let působily.
Univerzita obrany využila tohoto významného dne k ocenění veterána druhé světové války plukovníka ve výslužbě Emila Bočka, který před několika dny oslavil významné životní jubileum, devadesátiny. Rektor univerzity udělil plukovníku Bočkovi plaketu Univerzity obrany za zásluhy o svobodu naší vlasti a osobní přínos k rozvoji vojenské vlastenecké výchovy a kultivaci historického vědomí studentů Univerzity obrany. Plukovník letectva Emil Boček byl příslušníkem slavné 310. československé stíhací perutě RAF ve Velké Británii, kde létal na letounu Spitfire LF Mk.IXE NN-P.
Ke stažení: Rozkaz ministra obrany
Autor: Pavel Pazdera, foto: Marek Žižlavský